پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

توصیه های بنیاد بین المللی پوکی استخوان در زمان همه گیری کرونا در مورد ویتامین D


سطوح پایین ویتامین دی می تواند ریسک ابتلا به پوکی استخوان و شکستن استخوان ها را در شما افزایش دهد. علاوه بر این کمبود شدید ویتامین دی سبب ایجاد نرمی استخوان شده که در آن استخوان ها نرم و ضعیف می شوند.


ادامه

 

درباره ما

درباره ما

هر ساله به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان، علاوه بر فعالیت هایی که شامل آموزش های عمومی به عموم جامعه در رابطه با پوکی استخوان می باشد، آموزش های حرفه ای (مانند کارگاه ها، سمینارها و کنفرانس ها، سمپوزیوم ها و ...) به طور مرتب توسط پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در ایران برگزار می شود.

 

مطالب علمی

توصیه های بنیاد بین المللی پوکی استخوان در زمان همه گیری کرونا

توصیه های بنیاد بین المللی پوکی استخوان در زمان همه گیری کرونا

سالمندان و افرادی که مبتلا به بیماریهایی نظیر دیابت، بیماری های ریوی، بیماری قلبی یا کلیوی هستند در معرض خطر عوارض جدی تر بیماری COVID- 19 قرار دارند. رعایت نكات احتیاطی توصیه شده توسط مسئولین بهداشتی، می تواند در کاهش ابتلا به بیماری کمک کننده باشد.

كمبود ويتامين D و پوکی استخوانی

كمبود ويتامين D و پوکی استخوانی

كمبود ويتامين D و Ca در كودكان و بزرگسالان از جايگيري صحيح كلسيم درساختار استخواني جلوگيري مي‌كند. اين امر در كودكان باعث عقب افتادن رشد ودفورميتي اسكلت استخواني شده و ريسك شكستگي هيپ را در طول زندگي اين افراد زياد مي‌كند. كمبود ويتامين D در بزرگسالان نيز مي‌تواند بر روي استئوپروز و استئوپني سوار شده باعث استئومالاسي، ضعف عضلاني و افزايش ريسك شكستگي شود.کمبود ويتامين D مي‌تواند ريسك ابتلا به برخي

اهمیت بهداشتی پوکی استخوان

اهمیت بهداشتی پوکی استخوان

پوكي استخوان يا استئوپروز شايع‌ترين‌ بيماري‌ بافت‌ استخواني‌ مي‌باشد كه با كاهش تراكم استخوان و از دست رفتن كيفيت ريزساختار استخوان، منجر به افزايش خاصيت شكنندگي استخوان و در نتيجه افزايش خطر شكستگي مي‌شود . اهميت استئوپروز در شكستگي ناشي از آن است. مرگ‌ومير ناشي از شكستگيهاي استئوپروتيك در كشورهاي غربي بيش از مرگ و مير ناشي از سرطان پستان است.

تغذیه و پوکی استخوان

تغذیه و پوکی استخوان

بافت استخوان از كلسيم و مواد معدني تشكيل شده است. بنابراین کلسیم و ویتامین-د برای داشتن استخوانهای قوی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. هر روز بدن ما مقداری کلسیم از طریق پوست، مو، ناخن، عرق، ادرار و مدفوع از دست می دهد. از طرفی بدن انسان نمی تواند کلسیم تولید کند لذا مواد غذایی که از طریق یک رژیم غذایی متعادل دریافت می کنیم، سبب می‌شود بدن کلیه مواد مغذی مورد نیاز خصوصا کلسیم و ویتامین-د جهت حفظ