دانشگاه علوم پزشکی تهران

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۹/۰۷/۲۱

پژوهش هدفمند و فعالیت های درون و بین رشته ای با حرکت در مرزهای دانش کلید دستاوردهای چشمگیر پژوهشگاه علوم غدد ومتابولیسم

در نشست هیئت‌رئیسه دانشگاه، فعالیت‌ها و دستاوردهای پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه بررسی شد و تجربیات این مرکز در عرصه‌های مختلف پژوهش، آموزش، نوآوری و درمان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در نشست هیئت‌رئیسه دانشگاه که همزمان با افتتاح سالن مدافعان سلامت در طبقه هشتم ستاد مرکزی دانشگاه در 20 مهر 1399 برگزارشد دکتر باقر لاریجانی رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم مهمان ویژه هیات رئیسه دانشگاه شد  و به تشریح ربع قرن فعالیت های پژوهشی، آموزشی و درمانی قطب علمی تحقیقات کشور در غدد درون ریز پرداخت.

در ابتدای این جلسه، دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه، بااشاره به راه‌اندازی سالن جدید دانشگاه بانام «مدافعان سلامت» گفت: یاد و خاطره همه‌کسانی را که در نظام سلامت جان‌فشانی می‌کنند گرامی می‌داریم. نظام سلامت 8ماهی است که درگیر اپیدمی و یا پاندمی کووید 19 است و دوران سختی را پشت سر می‌گذارد.

دکتر کریمی با اشاره به موفقیت‌های پژوهشگاه غدد و متابولیسم،وقت گذاری و دایره ارتباطی دکتر لاریجانی را از عوامل موفقیت پژوهشگاه غدد ومتابولیسم دانست.

تشریح فعالیت‌های پژوهشگاه علوم غدد ومتابولیسم

در بخش دیگری از این جلسه دکتر باقر لاریجانی فعالیت های این مرکز را در عرصه پژوهشی، آموزشی، نوآوری، خدمات درمانی و مسئولیت پذیری اجتماعی بیان کرد و گفت: این پژوهشگاه، فعالیت خود را حدود 25 سال پیش، از یک فضای کوچک و اتاقی در بخش غدد بیمارستان شریعتی آغاز کرد و اکنون با 3 پژوهشکده و 13مرکز تحقیقاتی، با همکاری 30 عضو هیئت علمی پژوهشی، 18 پژوهشگر و تعدادی از اساتید همکار در دانشگاه در سطح داخلی و بین المللی، در زمینه بیماری های غدد ومتابولیسم، پوکی استخوان، دیابت و سایر بیماری های غیرواگیر فعالیت دارد و به عنوان تنها پژوهشگاه کشور از مراکز شناخته شده در عرصه بین المللی محسوب می شود.

دکتر لاریجانی ویژگی این پژوهشگاه را فعالیت های درون رشته ای و بین رشته ای دانست و گفت: امروزه توسعه علم نه در درون رشته ها، بلکه در بین رشته ها و با حرکت در مرزهای دانش، اتفاق می افتد و ما این رویکرد را در پژوهشگاه پیگیری می کنیم که هم در علوم پایه و هم در درمان تاثیرگذار بوده است.

 

دکتر لاریجانی با اشاره به برنامه راهبردی این مرکز گفت:گسترش مرزهای دانش، توسعه تحقیقات علوم پایه، بالینی و مبتنی بر جمعیت، در کنار بهبود کیفیت آموزش و ارتقا آگاهی عمومی و ارائه خدمات بالینی از جمله برنامه هایی است که در هریک از مراکز و گروه های تحقیقاتی پژوهشگاه پیگیری می شود.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، با بیان اینکه اگر میخواهیم دیابت، بیماری های غیرواگیر و پوکی استخوان را درمان کنیم باید نگاه جامعیبه هریک از این بیماری های داشته باشیم افزود: ایجاد بیوبانک برای هزاران نمونه وایده راه اندازی نخستین آزمایشگاه zebra-fish، ایجاد بهترین اتاق تمیز دانشگاه، وجود تجهیزاتی مانند دستگاهLC Mass Spectrometry /Tandemو... به همین منظور در این پژوهشگاه به کار گرفته شده است.

وی با اشاره به همکاری های ملی و بین المللی پژوهشگاه علوم غددو متابولیسم گفت: این مرکز همکاری های بین المللی گسترده ای با سازمان بهداشتجهانی (WHO)،بنیاد بین المللی پوکی استخوان (IOF)، کارگروه بین المللی پای دیابتی (IWGDF)، آکادمی دیابت ایتالیا و کمیسیون تحقیقات و نوآوری اروپا (Horizon 2020) دارد و درداخل کشور نیز شبکه های ملی تحقیقات دیابت و پوکی استخوان ایجاد شده که باپژوهشگاه همکاری دارند.

دکتر لاریجانی پس از تشریح اقدامات گسترده این مرکز، بابیان اینکه ما مسئولیت اجتماعی در زمینه کووید 19 داریم و باید پاسخ مناسبی بهنیاز جامعه بدهیم؛ به تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته اشاره کرد و گفت:براساس تحقیقات انجام شده 60 درصد مرگ و میرها در کووید 19 یک عامل خطر بیماری های غیرواگیر دارند و 30 درصد مرگ ها در کووید 19 بر اثر بیماری های غیرواگیر رخ می دهندو ما باید توجه ویژه ای به این بیماری ها داشته باشیم. در همین راستا در زمینه کووید 19 و دیابت راهنمای چند رسانه ای برای عموم مردم طراحی شده است.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم جایگاه کشور در علوم غدد را در سال 2018، در رتبه 18 و در سال 2019 در رتبه 14 دنیا دانست و گفت: ایراندر زمینه غدد در منطقه خاورمیانه در جایگاه نخست قرار دارد.

وی ادامه داد: پژوهشگاه غدد نیز تاسپتامبر 2020 حدود 3 هزار تولیدات علمی داشته و بیشترین رشد آن مربوط به 5 سال گذشته می باشد.

گفتنی ست در ادامه این نشست هریک از اعضای هیئت رئیسه دانشگاه دیدگاه خود رادرخصوص عملکرد پژوهشگاه بیان کردند.

 

 

دکتر صحرائیان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، پژوهشگاه غدد را یکی از ستون های پژوهشی دانشگاه دانست و گفت: بسیاری از امتیازهای دانشگاهبه همت پژوهشگاه غدد کسب شده است.دکتر صحرائیان با اشاره به رسالت پژوهشگاه در عرصه مسئولیت پذیری اجتماعی گفت: حدود 100 مرکز تحقیقاتی در دانشگاه داریم ولی داستان موفقیت برای همه آنها اتفاق نمی افتد. در واقع رمز موفقیت این مرکز ناشی از نگاه چند رشته ای، رویکرد حل مسئله و پاسخ به نیازهای کشور، ایجاد مراکز فن آور و همکاری با صنعت و مراکز خیریه است.

دکتر کردی معاون بین الملل دانشگاه نیز خواستار مشارکتپژوهشگاه در ارائه راهکار در خصوص ارتقا جایگاه تحقیقاتی دانشگاه در 25 سال آینده شد.

دکتر رستمیان معاون فرهنگی دانشگاه، با بیان اینکه نیمرخشاخص های استان در زمینه مصرف سبزیجات و لبنیات و فعالیت فیزیکی توسط پژوهشگاه غددتدوین شده  است. نقطه نظراتی در مورد درآمدزایی و توسعه کمی مراکز تحقیقاتی در پژوهشگاه مطرح کرد.

دکتر سهراب پور معاون آموزشی دانشگاه  سوالاتی در خصوص جانشین پروری و حجم بالای مقالات در پژوهشگاه مطرح کرد.

دکتر بیگلر معاون توسعه مدیریت و برنامه ریزی منابعدانشگاه، تاب آوری را یکی از شاخص های موفقیت پژوهشگاه دانست و گفت: وابستگی این پژوهشگاه به منابع دولتی 35 درصد است که نشان دهنده تاب آوری آن است و 65 درصدبودجه آن از طریق منابع خارج دانشگاه جذب می شود.

دکتر دلاوری معاون بهداشت دانشگاه نیز گفت: خوب است با توجه به گستره فعالیت های بین المللی که پژوهشگاه دارد نگاه دانشگاهی آن نیز بیشتر شود.

در پایان نشست دکتر لاریجانی پاسخ های مقتضی را در خصوص سوالات مطرح ارائه کرد و پژوهش هدفمند را مهمترین عامل موفقیت دانست و گفت: برای انجام پژوهش باید ابتدا مشکلات را دقیق تشخیص داد و برای یافتن پاسخ آن تلاش کرد.در واقع پژوهش ها باید در پاسخ به نیازهای کشور طراحی شوند. به عنوان مثال پژوهشگاه غدد در زمینه پای دیابتی قطب منطقه است و توانسته میزان قابل توجهی از مشکلات این بیماران را حل کند.

دکتر لاریجانی با اشاره به پایش روزانه عملکرد اعضای فعال در پژوهشگاه گفت: ما برای هر یک از مراکز هدفی را مشخص کرده ایم و به صورت روزانهفعالیت اعضای مراکز را رصد می کنیم که براساس برنامه پیش بروند. با وجود مراکزتحقیقاتی که داریم نیروی زیادی نداریم به عنوان مثال برخی مراکز تحقیقاتی پژوهشگاه با تعداد بسیار محدود عضو هیئت علمی و پژوهشگر اداره می شود.

رئیس پژوهشگاه غدد با بیان اینکه مجموعه کارها و تولیداتعلمی ما، حاصل یک کار تیمی است افزود: من حتی جمعه ها با پژوهشگران قرار ملاقات میگذارم. برای فعالیت پژوهشی آنان ایده می دهم و یا مقاله شان را ارسال می کنند که آن را مطالعه و نظرم را در موردش بیان کنم؛ گاهی نکاتی هم به این مقالات اضافه میکنم. ما شبکه همکاری در کشور داریم و ممکن است این افراد بی آنکه من بدانم، درمقاله ای که منتشر می کنند نام من را نیز درج کنند و من هیچ وقت اصراری به این کارندارم.

دکتر لاریجانی در پایان سخنانش با اشاره به علاقه خود بهدانشگاه گفت: دانشگاه تهران ستاره هایدرخشان بسیاری دارد این دانشگاه پر از جوانان با استعداد و پرانرژی است و من افسوسمی خورم که چرا محیطی نداریم که بتوانیم دست همه آنها را بگیریم. در کنار اینجوانان نیز اساتید بسیار خوبی داریم که بخشی از بهترین های آنان در پژوهشگاه جمع هستند و چه من باشم و چه نباشم کار خودشان را انجام می دهند. دانشگاه در مدیریت استوار و پایدار است و این از نقاط قوت آن محسوب می شود.

 

گالری عکس