دانشگاه علوم پزشکی تهران

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۸/۱۱/۳۰

برگزاری جلسه دفاع  از درجه دکترای تخصصی پژوهشی

جلسه دفاع از پایان نامه مقطع دکترای تخصصی پژوهشی با موضوع مبانی و چالش‌های نظری در مفهوم‌سازی اخلاق زیست‌پزشکی اسلامی مبتنی‌بر‌شواهد: پژوهشی در فلسفه پزشکی و اخلاق زیست‌پزشکی  با ارائه دستاورد ها و نتایج تحقیقات دکتر حمیده موسی پور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم- جلسه دفاع  از درجه دکترای تخصصی پژوهش در فلسفه پزشکی و اخلاق پزشکی دکتر حمیده موسی پور صبح روز چهارشنبه 30 بهمن ماه 1398 با حضور دکتر باقر لاریجانی و دکتر  اکبر سلطانی اساتید راهنما، دکتر حمیدرضا نمازی استاد مشاور و اساتید داور برگزار شد.

در این جلسه دکتر موسی پور مهمترین اهداف اصلی پایان نامه خود را ارایه  تحليلی از  پزشكي مبتني بر شواهد، بررسی و تحليل رويكردهاي كلان به استدلال اخلاقي در اخلاق زيست پزشكي / اسلامي و بررسي مبانی و چالش های نظری در به كار بستن مشي محققانه مبتني بر شواهد در اخلاق زيست پزشكي/ اسلامي عنوان کرد.

وی با بیان این که اصطلاح اخلاق زیستی/ پزشکی مبتنی بر شواهد در دهه اخیر در ادبیات دانش اخلاق زیست پزشکی بکار گرفته شده است تصریح کرد: این علم درواقع واکنشی است به دو جنبش: چرخش تجربی در اخلاق و رویکرد مبتنی بر شواهد در علوم مختلف بالاخص پزشکی.

وی ادامه داد: چندین مفهوم سازی برای بکار بستن رویکرد مبتنی بر شواهد در جریان رايج اخلاق زیست  پزشکی در دنیا در حال شکل گیری است که در پایان نامه حاضر  ضمن تحلیل و نقد آنها، مدلی برای جریان رايج اخلاق زیست پزشکی و همچنین اخلاق زیست پزشکی اسلامی پیشنهاد شده است. 

وی با بیان اینکه یافته های تحقیقاتی منتج به پایان نامه تجارب و دستاوردهای آموزشی و پژوهشی بسیاری در پی داشته است انتشار مقالات انگلیسی و فارسی در مجلات معتبر، نگارش و ترجمه کتاب ها و کتابچه ها علمی با موضوعات مرتبط با پایان نامه، سابقه تدریس،سخنرانی و حضور در پنل های تخصصی،و همچنین همکاری و عضویت در انجمن های و گروه های تخصصی  و همکاری در طرح های پژوهشی را از مهمترین دستاود های  خود در این دوره خواند.

در پایان این جلسه، دکتر باقر لاریجانی ضمن تحسین برانگیز خواندن ممارست و تلاش دکتر موسی پور در پیشبرد اهداف  پایان نامه  ابراز امیدواری کرد که ایشان در آینده نیز در همین مسیر  پیش رود تا  ابعاد تازه ای از مفهوم‌سازی اخلاق زیست‌پزشکی اسلامی مبتنی‌بر‌شواهد روشن شود.

 

خبر: فیروزه حاجی پور

عکس: امیرحامد اعتصام

--