دانشگاه علوم پزشکی تهران

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۸/۰۹/۲۷

رئیس پژوهشگاه عنوان کرد؛ کسب رتبه اول مراکز تحقیقاتی طی 14 سال متوالی / حرکت در جهت خلق ارزش از مجرای پژوهش در 40 سال آینده

در آستانه روز پژوهش، دکتر لاریجانی با اشاره به دستاوردها پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در طی 25 سال که از تاسیس آن می گذرد، گفت: این پژوهشگاه با هدف پاسخگویی به نیازهای کشور در حوزه علوم غدد و متابولیسم و پیشگیری رویکردی جامع در پژوهش های این حوزه، در طی این سال ها به عنوان یکی از همکاران اصلی پژوهش های ملی در این حوزه نقش آفرینی کرده است.

دکتر باقر لاریجانی رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به پیشرفت های کشور در حوزه پژوهش و نوآوری در دهه های پس از انقلاب اسلامی گفت: این دستاورد مهم حاصل تلاشهای بی شائبه اساتید، پژوهشگران و مدیران عرصه علم است.

دکتر لاریجانی با تقدیر از تلاش های متولیان توسعه علمی کشور اظهار داشت: این اساتید علی رغم اعمال تحریمهای گسترده، بی هیچ چشمداشتی در جهت تحقق چشم اندازهای بلند کشور از هیچ کوششی فروگذار نکرده و زیرساختهای عظیم تولید علم را در اقصی نقاط این مرز و بوم برای نسلهای آتی فراهم نموده اند.

وی به فعالیت های پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در توسعه علمی کشور اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه به عنوان یکی از نهادهای معتبر و اثرگذار در عرصه پژوهشهای سلامت، از جمله بسترهایی است که رویش و بالندگی خود را مرهون انسانهایی والامقام و دانشمندانی گرانبها می داند.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه فعالیت این نهاد در سال 1372 در قالب مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم آغاز شده است گفت: در سال 1391 با رویکرد چند رشته ایی و دیدگاه علوم پایه تا بالین در قالب سه پژوهشکده فعال در حوزه علوم پایه، بالینی و جمعیتی در حوزه غدد و متابولیسم گسترش یافت.

وی با تاکید بر وجود رویکردی جامع به پژوهش های حوزه علوم غدد و متابولیسم در پژوهشگاه، ادامه داد: با بهره برداری از زیر ساختهای پژوهشی مانند کلینیک های تخصصی و بسترهای نرم افزاری وآزمایشگاه های تحقیقاتی تخصصی  و همچنین با همکاری با شبکه های بین المللی در راستای گسترش فعالیت های پژوهشی از پایه تا بالین در سطح ملی و بین المللی فعالیت می نماییم.

دکتر لاریجانی انجام مطالعات پایه از جمله سلول درمانی، ژنتیک، پزشکی شخصی، مدل سازی مولکولی و ...  در تشخیص و درمان بیماری های غدد و متابولیسم را از جمله فعالیت های پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم ذکر کرد و گفت: مطالعات جمعیتی در حوزه بیماری های غیرواگیر در سطح ملی و استانی و همچنین مطالعات بالینی در حوزه بیماری های غدد و متابولیسم و مطالعات ارزشیابی و هزینه اثر بخشی ابزارهای تشخیصی از جمله دیگر فعالیت های پژوهشی است که در این پژوهشگاه صورت می گیرد.

وی به فعالیت های بین المللی پژوهشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: پژوهشگاه از سال 1385 به عنوان مرکز همکار با سازمان بهداشت جهانی انتخاب شده و در سطح بین المللی نیز از طریق مشارکت با کنسرسیوم ها و نهادهای بین المللی مانند IOF، CSA، IWGDF ، EWMA و سایر دانشگاهها و مراکز علمی جهان فعالیت های مشترکی را انجام و از همکاری متخصصین ایرانی غیر مقیم دربرنامه های متعدد اموزشی و پژوهشی بهره برداری می کند.  

دکتر لاریجانی با بیان اینکه پژوهشگاه با بهره مندی از حضور30 عضو هیات علمی از داخل و خارج مجموعه و همچنین کارشناسان برجسته در حوزه های مختلف به فعالیت می پردازد، گفت: در طی 5 سال گذشته موفق به انتشار 686 مقاله در نشریات معتبر ملی و بین المللی شده است. همچنین علاوه بر فعالیت 2 مجله فارسی و انگلیسی، در این بازه زمانی بیش از هزار طرح پژوهشی اجرا شده یا در  دست اجرا می باشد.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران از ثبت تعداد زیادی اختراع و پژوهش محصول محور در این پژوهشگاه سخن گفت و عنوان کرد: در عرصه تربیت نیروی انسانی متخصص نیز دستاوردهای بزرگی از جمله تربیت بیش از 130 نیرو در مقاطع دکترای تخصصی، فوق تخصص، پسادکترا و ... حاصل گردیده است.  

وی کسب رتبه اول مراکز تحقیقاتی طی 14 سال متوالی و دریافت بیش از 20 جایزه ملی و بین المللی را ازجمله افتخارات پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم برشمرد و گفت: همه این دستاوردها حاصل نهادینه بودن روحیه کار گروهی و تعهد و تعلق سازمانی در میان همکاران فعال در پژوهشگاه است.

دکتر لاریجانی از رویکرد ملی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم و هدف این پژوهشگاه برای پاسخ به نیازهای اصلی کشور در حوزه بیماری های غدد و متابولیسم سخن گفت و عنوان کرد: تاکنون مطالعات ملی زیادی یا در پژوهشگاه صورت گرفته یا به صورت همکار در این مطالعات مشارکت داشته ایم.

وی به راه اندازی سامانه VISIT، به عنوان یک اقدام ملی در این پژوهشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: تمامی اطلاعات مرتبط با بیماری های غیرواگیر به تفکیک استان در این سامانه در دسترس است و داده های مرتبط نیز منتشر و در اختیار مسئولان استان های کشور قرار گرفته است. بدون شک این داده ها می تواند کمک زیادی در تصمیم گیری های ملی و استانی برای کنترل بیماری های غیرواگیر داشته باشد.

دکتر لاریجانی گفت: آنچه که تا امروز در طی بیش از ربع قرن حضور پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم در عرصه پژوهشهای علوم زیست پزشکی حاصل گردیده در مقابل افقی که پیش روی ماست، مانند قطره ای در برابر یک دریای بی کران است.

وی با عنوان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مأموریتهای مهم و بنیادینی را برای همه نهادها و دستگاهها از جمله سازمانهای پژوهشی و دانش محور تبیین نموده است، گفت:  پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم جهت گیری اصلی خود را در افق چهل ساله آتی، ارتقای پاسخگویی پژوهش در مقابل نیازهای جامعه، اتکا به توان پژوهشگران جوان در کنار بهره مندی از تجربیات پیشکسوتان، حرکت در جهت خلق ارزش از مجرای پژوهش و تلاش جهت نیل به مرجعیت علمی در منطقه و جهان قرار داده است.

دکتر لاریجانی باور به توانایی های داخلی و امید داشتن به آینده ای روشن در سایه تلاش و کوشش را ضامن تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ذکر کرد و گفت: امیدوارم که در سایه همت بلند و عزمی همگانی شاهد اعتلای روزافزون ایران اسلامی در عرصه های مختلف ملی، منطقه ای و جهانی باشیم.