دانشگاه علوم پزشکی تهران

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۹/۰۶/۲۰

سخنرانی رئیس مرکز تحقیقات بیماری های مزمن و صعب العلاج در دهمین نشست فصلی انجمن علمی اپیدمیولوژیست­های ایران

دهمین نشست فصلی انجمن علمی اپیدمیولوژیست­های ایران به میزبانی دانشکده علوم پزشکی نیشابور 4 شهریورماه سال جاری برگزار شد.

یه گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، در این همایش علمی با عنوان شیوه زندگی سالم که به شکل مجازی و در قالب وبینار با شرکت متخصصین اپیدمیولوژی و اعضاء انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران  از سراسر کشور و دانشگاه­های مختلف علوم پزشکی برگزار شد طی دو نشست تخصصی با محورهای چالش­های اجرایی، فرهنگی و کاربردی مطالعات شیوه زندگی در ایران و نیز تمهیدات زندگی با کرونا، چالش­های حال و آینده، اساتید برجسته اپیدمیولوژی کشور به ایراد سخنرانی پرداختند.

دکتر رامین حشمت رئیس مرکز تحقیقات بیماری­های مزمن و صعب­ العلاج، پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم اولین سخنران کلیدی پانل اول  به سخنرانی با موضوع عوامل خطر بیماری­های غیرواگیر و لزوم توجه به شیوه زندگی نسل آینده ساز به وضعیت اپیدمیولوژی بیماری­های غیرواگیر در جهان و ایران پرداخت و با بهره­ گیری از نتایج حاصل از نظام مراقبت و فناوری دانش ­آموزان کشور(مطالعه کاسپین) وضعیت برخی بیماری ها و عوامل خطر آنها را در بین جمعیت 6 تا 18 سال تبیین کرد.

دکتر حشمت شیوع نسبتاً بالای چاقی و اضافه وزن در بین کودکان و نوجوانان کشور و همچنین اختلالات چربی، فشارخون، کم تحرکی، ساعات زیاد سپری شده مقابل صفحه نمایش تلویزیون، رایانه و تلفن­های همراه و ... و نیز روند فرایند آنها  را از جمله مواردی شمرد  که به شدت نیاز به توجه و کنترل دارد.

وی با بیان اینکه این عوامل خطر نه تنها زمینه­ ساز گسترش بیماری­های غیرواگیر در سنین میانسالی و سالمندی خواهند شد بلکه در سنین نوجوانی و جوانی نیز سبب بروز اختلالات متعددی نظیر دیابت، بیماری­های قلبی و عروقی، مشکلات اسکلتی و اختلالات روانی بدلیل کاهش شدید اعتماد به نفس و... خواهند شد.