دانشگاه علوم پزشکی تهران

صفحات سایت / گروه اصلی

   ۱۳۹۸/۰۲/۰۲

سند برنامه راهبردی پژوهشگاه

به‌عنوان پژوهشگاه نمونه پژوهشي و قطب علمي آموزشي در حوزه غدد درون‌ريز و متابوليسم کشور این پژوهشگاه بر آن است تا در راستای تحقق اسناد بالادستی ازجمله سند چشم‌انداز بیست‌ساله جمهوری اسلامی ایران، نقشه جامع نظام سلامت و نقشه جامع علمی کشور با گسترش فرهنگ پژوهش و انجام تحقيقات بنيادي و كاربردي و ارائه آموزش و راه‌کارهای پيشگيري و درماني در زمینه‌های مرتبط با بیماری‌های غير واگير به‌خصوص ديابت، ‌استئوپروز، تیروئید و اختلالات متابوليك در راستاي حفظ و ارتقاء سلامت جامعه پيشرو باشد.

سند برنامه راهبردی پژوهشگاه

به‌عنوان پژوهشگاه نمونه پژوهشي و قطب علمي آموزشي در حوزه غدد درون‌ريز و متابوليسم  کشور  این پژوهشگاه بر آن است تا  در راستای تحقق اسناد بالادستی ازجمله سند چشم‌انداز بیست‌ساله جمهوری اسلامی ایران، نقشه جامع نظام سلامت و نقشه جامع علمی کشور با گسترش فرهنگ پژوهش و انجام تحقيقات بنيادي و كاربردي و ارائه آموزش و راه‌کارهای پيشگيري و درماني در زمینه‌های مرتبط با بیماری‌های غير واگير به‌خصوص ديابت، ‌استئوپروز، تیروئید و اختلالات متابوليك در راستاي حفظ و ارتقاء سلامت جامعه پيشرو باشد.


همکاری با سازمان جهانی بهداشت

به دليل تلاش های ارزنده در زمينه ديابت و استئوپروز، پژوهشگاه در سال 1385 به عنوان همكار سازمان بهداشت جهانی در زمینه  پژوهش، آموزش و مدیریت استئوپروز و دیابت برگزيده شد و این همکاری تاکنون برای سه دوره چهار ساله متوالی تمدید شده است. در راستای این همکاری، فعالیت های پژوهشگاه در زمینه ارتقاء آگاهی و بهبود درمان بیماری های استئوپروز و دیابت در سطح ملی به طور مداوم از طریق دفتر روابط بین الملل پژوهشگاه به دفتر فنی سازمان بهداشت جهانی و منطقه مدیترانه شرقی ارائه شده و مورد تایید قرار می گیرد.

خدمات پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم  با استفاده از فن‌آوري‌هاي پيشرفته و کارآمد به جامعه پزشكي، ‌پژوهشگران،‌ بيماران و مردم در سطح كشور، منطقه خاورميانه و حوزه خلیج‌فارس در سه حوزه آموزش، پژوهش و خدمات سلامت ارائه می‌گردد.


فعالیت‌های پژوهشی

سرلوحه اهداف پژوهشگاه، انجام تحقیق و پژوهش در زمينه‌هاي مرتبط با غدد درون‌ريز و متابوليسم در راستای تحقق چشم اندازهای بلند نقشه جامع علمی سلامت به عنوان يك مركز تحقيقاتي علمي و معتبر، پيشرو در سطح ملي، منطقه‌اي و بین المللی است.این پژوهشگاه تلاش دارد تا با مدیریت اجرای طرح های پژوهشی و برگزاری کارگاه‌های پژوهشی به توسعه دانش و پژوهش در حوزه بیماری های غدد درون‌ريز و متابوليسم  همت گمارد.
با بهره گیری از فرایند های کاملاً تعریف شده و ساختارمند در تصویب طر ح های تحقیقاتی و پایان نامه ها تعداد طرح های تحقیقاتی در حال اجرای این پژوهشگاه بالغ بر300 بوده که شامل طرح های ملی و بین المللی این مرکز می شود.
محور های پژوهش های در حال اجرا در این پژوهشگاه به قرار ذيل است:

  • علوم پایه: تولید دانش کاربردی از طریق انجام تحقیقات بنیادی و پایه در زمینه انواع بیماری های غدد درون ریز
  • علوم جمعیتی: تولید و جمع آوری شوهد مورد نیاز برای سیاست گذاری موثر و عادلانه در حوزه سلامت در سطح ملی و بین المللی
  • علوم بالینی: گسترش کمی و کیفی تحقیقات در حیطه پژوهش های بالینی  مرتبط با اختلالات غدد درون ریز

 

فعالیت‌های آموزشی

فعالیت‌های آموزشی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم در دو حوزه عمومی و تخصصی تقسیم می‌شود.
از فعالیت‌های آموزشی پژوهشگاه در راستای افزایش آگاهی‌های عمومی  نیز می‌توان به تولید و انتشار مواد آموزشی شامل لوح‌های فشرده، بروشور، سری کتابچه‌های آموزشی ( با موضوعات دیابت، پوکی استخوان، تیروئید، روزه داری اسلامی و...) ، کلینیک مجازی دیابت، برگزاری نشست‌های خبری با رسانه‌های صداوسیما و همایش‌های عمومی در کنار  بزرگداشت همه‌ساله روزهای جهانی اشاره کرد.
ترجمه و تألیف کتب علمی، برگزاری سخنرانی، سمینار و کارگاه‌های آموزشی بین‌المللی و داخلی و دوره‌های جامع آموزشی مدیریت  دیابت و زخم پای دیابتی برای پزشکان عمومی و پرستاران باهدف ارتقاء سطح دانش و روزآمدسازی اطلاعات علمی متخصصین و کادر بهداشتی- درمانی از اهم فعالیت‌های این پژوهشگاه درزمینه آموزش تخصصی است.


فعالیت‌های درمانی

نظر به اهمیت بیماری‌های غیر واگیر و با عنایت به مأموریت سازمانی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم در ارائه خدمات جامع آموزشی، پژوهشی و درمانی به بیماران و بهبود کیفیت زندگی آن‌ها، مراکز جامع تخصصی و فوق تخصصی دیابت و بیماری‌های متابولیک، غدد، پوکی استخوان و چاقی  با استفاده از نیروهای متخصص، کارکنان باتجربه و آموزش‌دیده و آشنا به علوم و فنّاوری روز دنیا خدمات تخصصی و فوق تخصصی را با بهترین کیفیت به بیماران دیابتی ارائه می‌کنند.