دانشگاه علوم پزشکی تهران

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۸/۱۰/۲۶

برگزاری اولین کنفرانس ملی فارماکوژنومیکس ایران

 

اولین کنفرانس ملی فارماکوژنومیکس ایران روز پنجشنبه 26 دی ماه 1398 برگزار شد...

دکتر باقر لاریجانی رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در کنفرانس ملی فارماکوژنومیکس ایران که روز پنجشنبه 26 دی ماه 98 در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: پزشکی فردمحور، آینده پزشکی کشور و دنیا است. پروژه بزرگ ژنوم انسان و پروژه های پزشکی فردی، آغازگر بحث پزشکی فردمحور می باشند، هرچند در دیدگاه طب سنتی نیز پاسخهای درمانی متفاوت افراد از گذشته مطرح بوده است.

پزشکی شخصی آینده پزشکی را در دنیا متحول خواهد کرد.

 

دکتر لاریجانی اظهار داشت: با توجه به ویژگیهای خاص ژنتیکی هر فرد، درمانهای متفاوتی مورد نیاز است. پزشکی فرد محور یک رویکرد جدید در عرصه ی علوم پزشکی است که از مشخصات ژنتیکی فردی برای هدایت تصمیمات مربوط به پیشگیری به موقع و تشخیص زود هنگام بیماری های شایع استفاده می نماید. فارماکوژنومیک در پزشکی فردی نقش مهمی را در رسیدن به اهدافی نظیر بالا بردن اثر بخشی داروها، کاهش اثرات جانبی داروها، تعیین دوز دقیق دارویی و کاهش هزینه های درمان ایفا می نماید.

نائب رئیس کمیته ملی بیماریهای غیرواگیر با اشاره به اهداف بیماریهای غیرواگیر در چند سال آتی در زمینه پیشگیری از افزایش بیماریهای غیرواگیر از جمله چاقی و دیابت در کشور، عنوان کرد استفاده از روشهای درمان معمول کفایت لازم را ندارد و برای رسیدن به این هدف، نوآوری و رو آوردن به مطالعات پزشکی فردی مورد نیاز است.

وی افزود: در کنترل بیماری دیابت مطالعات ژنومیکس و فارماکوژنومیکس کاربرد فراوانی دارد و شناخت ژنتیک این بیماری به انتخاب داروی ضد دیابت موثر کمک خواهد کرد. بعلاوه، شناخت بیومارکرهای موثر در پیش­بینی زودهنگام دیابت نوع یک و تشخیص خطر بالای ابتلا به دیابت نوع دو، افق روشنی را برای کاربرد پزشکی شخصی در بیماری دیابت ترسیم کرده اند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: شناخت ژنتیک بیماری استئوپروز نیز به انتخاب درمان مناسب این بیماری برای افراد کمک می کند، بطوریکه می توان پیش بینی کرد که چه بیمارانی به درمان با استروژن پاسخ می دهند و برای افراد دیگر رویکرد مناسب دیگری می توان انخاذ نمود.

در ادامه دکتر لاریجانی با اشاره به این موضوع که استفاده صحیح از تکنولوژیهای نوین، مسیر تشخیص و درمان بیماریهای قلبی-عروقی را تسهیل می نماید، اظهار کرد: امروزه پزشکی شخصی در درمان سرطان کاربرد بالینی رو به رشدی پیدا کرده است و بررسی ژنهای موتاسیون یافته، در شناسایی درمان مناسب با اثربخشی بیشتر و عوارض جانبی کمتر برای بیماران سرطانی کمک کننده است. در سالهای آینده انواع سرطانها در این زمینه مورد بررسی قرار خواهند گرفت و به افزایش طول عمر و بهبود کیفیت زندگی این بیماران کمک چشمگیری می کند.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم تصریح کرد: این عرصه با چالشهای زیادی از جمله هزینه های سنگین و مسایل اخلاقی مواجه است و برای حرکت از پزشکی متداول به سوی پزشکی فردی، رویارویی با این چالشها و افزایش مطالعات کشور در این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است.

دکتر لاریجانی با اشاره به راه اندازی مرکز تحقیقات پزشکی فردی در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم عنوان کرد: راه اندازی بیوبانک، جمع آوری و ذخیره سازی میلیونها نمونه از سطح کشور و انجام مطالعات مبتنی بر جمعیت از فعالیتهای این مرکز در این حوزه می باشد و ابراز امیدواری کرد که با برگزاری این سمینار بتوانیم گامهای بلندی در گسترش پژوهش در این زمینه برداریم.