دانشگاه علوم پزشکی تهران

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۸/۱۱/۱۷

سخنرانی دکتر لاریجانی در هفتمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی ایران در ساری

توسعه آموزش های اخلاق پزشکی هم برای دانشجویان هم برای دست اندرکاران نظام سلامت/ افزایش نظارت های اخلاقی و تسهیل فرآیند راهکاری برای اعتلای اخلاق حرفه ای

دکتر باقر لاریجانی، نائب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی در هفتمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی ایران که در روزهای ۱۶ و 17 بهمن ماه 1398 در ساری برگزار شد، با تشریح الزامات اخلاق پزشکی اظهار داشت: اخلاق در پزشکی و علوم زیستی با توجه به دربرگیری حوزه ارتباط پزشک و بیمار در کنار موضوعات جدید چالش برانگیزی چون پیوند اعضا، مرگ مغزی و سلولهای بنیادی از جایگاه مهمی برخوردار است.
وی با اشاره به این موضوع که اولین برنامه راهبردي اخلاق پزشكي كشور در سال 1381 تدوين و بعد از 11 سال بازنگری و بروز رسانی شده است، گفت: تشکیل شورای عالی اخلاق پزشکی در سطوح بالای وزارت بهداشت از مهم‌ترین اقداماتی است که می تواند بسترهای اعتلای اخلاق پزشکی در نظام سلامت را فراهم نماید.
دکتر لاریجانی افزود: شورای عالی اخلاق پزشکی از سه کمیته ملی اخلاق در پژوهش، اخلاق در آموزش و اخلاق بالینی تشکیل شده است.
نائب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی تصریح کرد: به منظور توسعه اخلاق در پژوهش در كشور، راهنماهای اخلاقی متفاوتی در زمینه سلولهای بنیادی، انتشار آثار پژوهشی علوم پزشکی، داروسازی و انتقال فرامرزی نمونه‌های زیستی به خارج از کشور تدوین شده است و اولویت های تحقیقاتی در زمینه اخلاق پزشکی بر اساس نقشه راه اخلاق مشخص شده است.
وی افزود: با توجه به ضرورت توسعه آموزش اخلاق پزشکی در کشور، بسترهای آموزش مجازی اخلاق پزشکی برای اساتید و دستیاران ایجاد شده و این آموزش ها به زودی در سطح وسیع ارائه خواهد شد.
دکتر لاریجانی عنوان کرد: در حیطه اخلاق و تعهد حرفه‌ای در بالین، تقویت کمیته‌های اخلاق بالینی و تدوین منشور حقوق بیمار و راهنمای عمومی اخلاق حرفه‌ای از جمله مهمترین کارهایی است که صورت گرفته است. این منشور به کلیه مراکز درمانی کشور ابلاغ شده و اقدامات مختلفی در سطح کشور برای عملیاتی کردن این منشور صورت گرفته است. وی در ادامه به لزوم تنظیم گایدلاین های بالینی ملی و منطقه ای با توجه به تفاوت های فرهنگی و سنتی در جوامع مختلف تاکید کرد.
دکتر لاریجانی اعتلای اخلاق حرفه‌ای در نظام سلامت را مستلزم وجود نظارت‌‌های اخلاقی دانست و اظهار کرد: با توجه به ایجاد شورای عالی اخلاق و کمیته‌های وابسته، ایجاد و تقویت نهادهای متناظر در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، راهگشاست. وی توسعه و تقویت آموزش‌ها و مهارت حرفه‌ای در تصمیم‌گیری‌های اخلاقی در گروه‌های تخصصی و فوق تخصصی پزشکی را بسیار ضروری و کاربردی برشمرد.