دانشگاه علوم پزشکی تهران

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۹/۰۴/۰۹

کارگاه آموزشی آشنایی با منابع الکترونیکی ناشر Elsevier  برگزار شد.

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری شرکت مهندسی فرآیدا نماینده ناشر الزویر در ایران، کارگاه آموزشی آشنایی با منابع الکترونیکی این ناشر (Scopus, ScienceDirect, Mendeley ) ویژه اعضاء هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران را به صورت مجازی و حضوری برگزار کرد. 

در ابتدای این جلسه مهندس حسین اعظمی مدیر آموزش نماینده ناشر الزویر در ایران به بیان پیشینه ای از ناشر الزویر پرداخت. 
وی الزویر را یک شرکت اطلاعاتی و تحلیلی و یکی از عمده ترین ارائه دهنده های اطلاعات علمی، فنی و پزشکی در جهان خواند که محصولات آن شامل نشریاتی چون The Lancet , Cell و مجموعه ای از نشریات الکترونیکی و... است.
  در ادامه ایشان گزارشی از وضعیت عملکرد پژوهشی دانشگاه در پنج سال اخیر ارائه کرد.

وی میزان مقالات منتشر شده دانشگاه از سال ۲۰۱۵ تاکنون در پایگاه داده اسکوپوس را 26040 مقاله خواند که توسط 15648 نویسنده از این دانشگاه منتشر شده و توانسته است 189548 استناد با میانگین استناد به هر مقاله ۷.۳ را به خود اختصاص دهد.

در ادامه ،عملکرد مجله دیابت و بیماری های متابولیک پژوهشگاه مورد بررسی قرار گرفت. 

مدیر آموزش نماینده ناشر الزویر در ایران، تعداد مقالات چاپ شده در بازه پنج سال اخیر در این مجله را  326 مقاله  خواند که توسط 1380 محقق چاپ شده است و 1779 استناد با میانگین استناد5.5 به ازای هر مقاله را دریافت کرده است. 

 در بخش اصلی این جلسه نحوه کار و جستجو در  پایگاه های SCOPUS به عنوان بزرگترین پایگاه استنادی و چکیده مقالات دنیا، ScienceDirect پایگاه کتاب ها و ژورنال های الکترونیکی، Mendeley  نرم افزار استناد دهی و شبکه اجتماعی آکادمیک تشریح شد.