دانشگاه علوم پزشکی تهران

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۹/۰۶/۲۰

در وبينار آموزش پزشكي در دوران پساكوويد مطرح شد: برگزاری وبینارهای بین المللی منشا حرکتی جدید در مسیر بین المللی سازی آموزش

دکتر باقر لاریجانی، رئيس گروه آموزش فرهنگستان علوم پزشكي كشور، در وبينار آموزش پزشكي در دوران پساكوويد که صبح روز چهارشنبه 19 شهریور ماه 1399 برگزار شد ضمن تایید تاثیر همه گیری کرونا بر اقتصاد آموزش عالی گفت: در بعد فعالیت های بین المللی دانشگاه ها شاهد اتفاق های کم نظیری هستیم.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم،  دکتر باقر لاریجانی با بیان این که با گذشت حدود 8 ماه از آغاز  همه گیری بیماری کووید-19  نظام های سلامت در دنیا درگیر این همه گیری هستند و  هر روز یافته های علمی جدید در مورد این همه گیری آشکار می شود گفت: این پاندمی نه تنها یک چالش جدی برای نظام های سلامت در جهان است بلکه روی نظام های آموزشی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نیز تاثیر به سزایی داشته است به طوری که طبق گزارش یونیسف، آموزش حدود 80 درصد از دانش آموزان جهان تحت تاثیر این همه گیری قرار گرفته است و بخش زیادی از دانشگاه ها در اروپا و آمریکا فعالیت های حضوری خود را تا سال 2021 به حالت تعویق در آورده اند.

رئيس گروه آموزش فرهنگستان علوم پزشكي كشور افزود:  از نظر بار اقتصادی نیز گزارش های بین المللی نشان داده  که  کرونا به اقتصاد کشورها خصوصا کشورهایی که اقتصاد شکننده دارند آسیب های جدی وارد کرده است. ایشان در ادامه اظهار کرد: در حوزه آموزش نیز کرونا تاثیرات شگفت انگیزی بر اقتصاد آموزش عالی، فعالیت های بین المللی دانشگاه ها و روند مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان بین المللی داشته است بطوریکه کشورهایی که موقعیت مطلوب تری در کنترل پادمی داشته اند انتخاب اول برای مهاجرت تحصیلی می باشند.

وی ادامه داد: در برخی کشورهای غربی با توجه به وضع محدودیت های صدور ویزا برای دانشجویان بین المللی و محدیدیت تردد برای دانشجویان بومی تمرکز بیشتری بر آموزش آنلاین و ادغام برنامه های تحصیلی قرار گرفته است.

عضو فرهنگستان علوم پزشکی کشور با بیان اینکه آموزش پزشکی یکی از مهمترین حوزه های آموزش عالی است تصریح کرد: با توجه به اینکه آموزش های در عرصه و عملی در رشته های پزشکی نقش بسیار پررنگی دارد، آسیب پذیری این حوزه نیز در دوران کرونا بیش از حوزه های دیگر آموزش است.

دکتر لاریجانی ادامه داد:  ضروری ست که نظام آموزش عالی در همه کشورها، خصوصا در کشور ما، سیاست های روشنی برای تحولات آموزش پزشکی  با تاثر از همه گیری کووید-19،  اتخاذ کند چرا که افت کیفی آموزش پزشکی تاثیراتی نه تنها در داخل کشور بلکه تاثیرات فرامرزی و جهانی در پی خواهد داشت.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت:  برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی  که برای حدود 6 سال محور فعالیت های آموزش در کشور بود نگاه بلند مدت تر و قالب منطقی و تجربه شده ای را برای سیاستگذاری در حوزه آموزش به متولیان امر معرفی کرده است و به نظر می رسد که تجربه آموخته شده در اجرای این سیاست ها امروزه نیز به کار بیاید و با توجه به الزامات القا شده به واسطه کرونا بتوان نسخه به روز شده ای از این سیاست ها را در اختیار گرفت.

دکتر لاریجانی افزود: مهمترین رکن در تدوین این سیاست ها، آینده نگاری و تعیین آینده مطلوب در جهان پس از کووید و تبیین سیاست های تحولی مبتنی بر آینده است و مرکز آینده پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تجربیات ارزشمندی در این زمینه  دارد و طی تدوین و اجرای برنامه های تحول نیز کمک شایانی به اجرای این سیاست ها داشته است.

در این وبينار همچنین دکتر رضا ملک پور افشار، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، به شرح فرصت ها و چالش های آموزش علوم پزشکی در دوران کرونا و تجربیات دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این زمینه و دکتر رضا دهنویه، رئیس مرکز تحقیقات آینده نگری و نوآوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمان، به بیان اهمیت تقویت نگاه به آینده در برنامه های حوزه آموزش علوم پزشکی پرداختند.