پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۸/۰۴/۰۳

روز جهانی میکروبیوتا

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، این پژوهشگاه در صدد است با همکاری انستیتو پاستور تهران برنامه هایی را با هدف بزرگداشت روز جهانی میکروبیوتا برگزار کند.

بیست و هفتم ژوئن (ششم تیر ماه) به عنوان روز جهانی میکروبیوم در سراسر جهان گرامی داشته می­شود.

شعار جهانی امسال برای این روز، مبارزه با مقاومت آنتی­ بیوتیکی می­باشد؛ به این امید که با مصرف محتاطانه آنتی­ بیوتیک­ها بتوان به حفظ آنتی­ بیوتیک­های موثر برای نسل آینده کمک کرد.

گفتنی ست باکتری های ساکن بدن انسان که میکروبیوتا نام دارند، اکوسیستمی پیچیده را تشکیل می­دهند که از طریق روابط  متقابل با سلول­های بدن انسان در تنظیم عملکرد فیزیولوژیک میزبان موثرند.

ژنوم پروکاریوتی موجود در بدن انسان، که 50 تا 100 برابر ژنوم میزبان می­باشد، میکروبیوم نام­گذاری شده است. اهمیت آن تا جایی است که طی دهه گذشته بیش از 1/7 میلیارد دلار بر روی مطالعات میکروبیوم توسط آمریکا، اتحادیه اروپا، چین، کانادا، ایرلند، کره جنوبی و ژاپن در خصوص شناسایی نقش میکروبیوتا در سلامت و بیماری انسان­ها سرمایه گذاری شده است.

در راستای این رویداد جهانی، پژوهشگاه علوم غدد درون­ ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری انستیتو پاستور تهران، قدم­هایی در راستای اعتلای این دانش، شناسایی و معرفی آن برداشته است که اقدامات انجام شده عبارتند از: 

  • تعیین الگوی میکروبیوتای ایرانیان در مقیاس پایلوت با همکاری مراکز تحقیقاتی معتبر دنیا
  • بررسی میکروبیوتای روده در بیماری­ها و اختلالات غدد از جمله چاقی، دیابت و پوکی استخوان       
  • انتشار مقالات متعدد در خصوص نقش میکروبیوتا در سلامت و بیماری­ها و برگزاری دوره­ ها و پانل اختصاصی مرتبط
  • اختصاص دادن شماره ویژه­ ای (Thematic issue) از مجله Journal of Diabetes and Metabolic   Disorders  به موضوع نقش محوری میکروبیوتا در سلامت و بیماری­ها
  • مشارکت در راه ­اندازی سایت  Microbiomology.orgو پایگاه داده جامع میکروبیوتا به منظورگردآوری و تسهیل در ارایه نتایج مطالعات انجام گرفته در زمینه الگوی میکروبیوتا در بیماری­های مختلف