پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۸/۱۰/۱۷

سمپوزیوم یک روزه میکروبیوم

پژوهش برای کنترل دیابت و آلزایمر با استفاده از میکروبیوم انسانی در دست اجرا است.

دکتر باقر لاریجانی نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر و رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در سمپوزیوم یک روزه میکروبیوم که روز سه شنبه ۱۷ دی ۹۸ در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: ترکیب میکروبیوم انسانی در طی چند دهه اخیر به دلیل عوامل مختلفی از جمله بهداشت آب، سزارین، استفاده از آنتی بیوتیک ها، کاهش شیردهی، افزایش بهداشت، استفاده گسترده از مواد شوینده و ... بسیار تغییر کرده است.

دکتر لاریجانی از تعامل مغز با اندام های بدن و اثر آن بر میکروبیوم سخن گفت و اظهار داشت: میکروبیوتا از طریق مکانیسم های مختلفی از قبیل سیستم ایمنی، مسیرهای عصبی و غدد درون ریز و سیستم عصبی روده با مغز تعامل دارد.


وی از شناخت ارتباط اختلالات میکروبی با برخی بیماری های غیرواگیر سخن گفت و اشاره کرد: از جمله این بیماری ها می توان دیابت، چاقی، پوکی استخوان، اختلالات تیروئید، اختلالت اسکلتی، آلرژی، اوتیسم، آلزایمر، بیماری پانکراس، انسفالوپاتی کبدی و بیماری های التهابی روده را نام برد.


نائب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر از ارتباط مستقیم میکروبیوتا با بیماری التهابی روده سخن گفت و اظهار داشت: تلاش های بی شماری برای درمان این بیماری ها از طریق استفاده از پروبیوتیک ها با هدف رفع عدم تعادل ایجاد کننده التهاب در میکروبیوتای روده انجام شده است.


وی افزود: عدم تعادل میکروبی می تواند منجر به فرآیندهای مختلف سرطان زا در دستگاه گوارش شود. همچنین مشکلات میکروبیوتای روده در تشکیل سنگهای صفراوی نیز نقش دارد، به نحوی که موجب ترشح غیر طبیعی کلسترول و اسیدهای صفراوی، افزایش فشارخون روده و التهاب مزمن می شود.


رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم سیروز کبدی را از دیگر بیماری های احتمالی ناشی از عدم تعادل میکروبی ذکر کرد و گفت: طبق تحقیقات ترکیب میکروبی در افراد لاغر و چاق متفاوت است.


وی دیابت نوع ۱ را یک بیماری خود ایمنی ذکر کرد و گفت: تحقیقات اخیراً نشان داده که این بیماری با تغییرات در میکروبیوت دستگاه گوارش مرتبط است.

 

دکتر لاریجانی با اشاره به داروی متفورمین به عنوان یکی از درمان های دیابت نوع ۲، گفت: مکانیزم عمل این دارو هنوز مشخص نیست ولی اخیراً میکروبیای روده به عنوان یک سایت بالقوه عمل متفورمین پیشنهاد شده است.

وی از اثر میکروبیوم در متابولیسم استخوانی و ایجاد پوکی استخوان سخن گفت و اظهار داشت: میکروبیوتای روده در ترکیب هورمونهای تیروئید نقش دارد و در پژوهش ها نشان داده شده که متابولیت های میکروبی ممکن است از طریق تعدیل سیستم ایمنی بدن در بیماری های خود ایمنی تیروئید نقش داشته باشند.

نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به تاثیر میکروبیای دستگاه گوارش در بیماری های آلرژیک گفت: میکروبیوتیک نابالغ بلوغ مناسب سیستم ایمنی را به تأخیر می اندازد و دنباله طبیعی رویدادهایی را که باعث پیشرفت تحمل ایمنی می شوند ، مختل می کند.این عدم تحمل باعث افزایش حساسیت و حساسیت آلرژیک می شود.


وی با ذکر شواهدی از پیوند بین میکروبیای روده و اوتیسم گفت: مشاهده شده که در بیماری اوتیسم، شروع بیماری اغلب به دنبال درمان ضد میکروبی است، ناهنجاری های دستگاه گوارش اغلب در شروع اوتیسم وجود دارد و همچنین علائم اوتیسم را می توان با درمان وانکومایسین خوراکی کاهش داد.


مشاور عالی وزیر بهداشت دمانس یا زوال عقل را یک مسئله رایج در ایران ذکر و شیوع آن را حدود 8 درصد عنوان کرد و اظهار داشت: اصلاح میکروبیوم روده ممکن است یک هدف مفید برای پیشگیری از زوال عقل باشد.با این حال ، رابطه جمعیت میکروبی روده و زوال عقل هنوز کاملاً روشن نشده است.


وی ادامه داد: شواهد اخیر پیشنهاد کرده اند که میکروبیای روده می تواند به بیماری آلزایمر نیز اثرگذار باشد.


دکتر لاریجانی از پژوهش های صورت گرفته برای تجویز داروها باتوجه به میکربیوم انسانی سخن گفت و اظهار کرد: تحقیقات حوزه میکروبیوتا در ایران رو به گسترش است و مطالعات نشان می دهد در آینده گزینه های درمانی بسیاری از بیماری ها به مداخلات مبتنی بر میکروبیوم متکی است.

وی از راه اندازی گروه میکروبیوتا در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران سخن گفت و ابراز امیدواری کرد با گسترش پژوهش ها در دیگر ارگان های بدن بتوانیم گام های بلندی در پیشگیری و درمان بیماری ها برداریم.

دانش میکروبیوتا تغییرات شگرفی را در حوزه پزشکی ایجاد خواهد کرد...


دکتر لاریجانی با اشاره به تاریخچه دانش میکروبیوتا در جهان، از تفاوت ترکیب میکروبی در جمعیت کشورها سخن گفت و اظهار داشت: تحقیقات گسترده ای در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در این زمینه در دست انجام است و می تواند تاثیر چشمگیری در پیشگیری و درمان بیماریها داشته باشد.

دکتر باقر لاریجانی نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر و رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در سمپوزیوم یک روزه میکروبیوم که روز سه شنبه ۱۷ دی ۹۸ در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، با بیان اینکه دانش میکروبیوتا از حوزه های نوین دانشی است که می تواند تغییرات شگرفی در دانش پزشکی به وجود بیاورد، گفت: بدن انسان بیش از ۱۰۰ تریلیون باکتری دارد که در انواع عملکردهای متابولیکی بدن انسان نقش دارند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه تمام باکتری ها بیماری زا نیستند گفت: برخی باکتری ها در بدن انسان نقش های حیاتی بر عهده دارند و حتی مقاومت بدن را در برابر بیماری ها بالا می بیند.


وی با اشاره به اینکه تعداد سلولهای میکروبی بدن انسان 10 برابر بیشتر از سلولهای انسانی است اظهار داشت: ۹۹ درصد ژنوم انسان بین افراد مشابه بوده، در حالی که کمتر از ۲۰ درصد از میکروبیژنژنوم مشابه است.


نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر به تاریخچه دانش میکروبیوتا اشاره کرد و گفت: در سال 1990 ، پروژه ژنوم انسانی برای درک ژنتیک و در سال 2007 ، پروژه میکروبیوم انسانی برای درک رابطه بین تغییرات میکروبی و بیماریهای مختلف در ۲ مرحله انجام شد.

وی به نقش های محافظتی و متابولیکی میکروب های انسانی اشاره کرد و گفت: میکروبیوتا عملکردهای مختلفی در بدن دارد از جمله تعدیل چگالی توده استخوانی، تنظیم ذخیره چربی، توسعه سیستم ایمنی بدن، بیوسنتز ویتامین ها و اسیدهای آمینه، متابولیسم داروها، تنظیم سیستم عصبی، هضم غذا و مقاومت در برابر بیماری ها.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به وجود میکروبیوتا در نقاط مختلف بدن انسان اشاره کرد و گفت: در دستگاه تنفس متناسب با میزان اکسیژن و ph محیط ترکیب میکروب ها متفاوت است.

وی از وجود میکروب ها بر روی پوست سخن گفت و اظهار داشت: ترکیب میکروبی در مراحل مختلف زندگی متفاوت است، که این تفاوت به دلیل شیوه زندگی، تغذیه، داروها و عوامل دیگر ایجاد می شود.


دکتر لاریجانی ادامه داد" ترکیب میکروبی در مناطق مختلف جهان متفاوت است و لازم است با شناخت این ترکیب در جمعیت کشور بسترهای استفاده از این دانش در پیشگیری از بیماری ها را فراهم کنیم.

وی از انجام پروژه های تحقیقاتی مختلف در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص میکروبیوتا سخن گفت و اظهار داشت: این پژوهش ها حاکی از تفاوت میکروبیوم افراد چاق و لاغر است و ترکیب میکروبی در جمعیت ایران همانند دیگر کشورها نیست.