پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۸/۰۴/۰۵

مراسم دفاع از پایان نامه مقطع دکترای تخصصی

همزمان با روز جهانی میکروبیوتا مراسم دفاع از پایان نامه مقطع دکترای تخصصی برگزار شد.

هانیه اجتهد دانشجوی دوره دکتری تخصصی پژوهشی در مرکز تحقیقات چاقی و عادات غذایی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم از پایان نامه خود با موضوع تعيين الگوی ميكروبيوتاي روده بزرگسالان ايراني چاق و غيرچاق و بررسي تغييرات آن پس از مداخله در زنان چاق دفاع کرد.

در مراسم دفاع پایان نامه که روز سه شنبه 4 تیرماه سال جاری با حضور  دکتر باقر لاریجانی رئیس پژوهشگاه، اساتید و پژوهشگران در محل پژوهشگاه برگزار شد، ایشان به توضیح و تبیین یافته های تحقیقات خود در زمینه الگوی میکروبیوتای روده ای در بزرگسالان ایرانی پرداخت.

 در همین رابطه روابط عمومی پژوهشگاه مصاحبه ای با ایشان داشته است که در ادامه میخوانید:

لطفا معرفی از میکروبیوتا وتاریخچه آن بفرمایید. جمعیت باکتریایی موجود در بدن انسان كه میکروبیوتا نامیده میشود، اكوسيستمي پيچيده را تشكيل مي­دهد که از طریق ترشح متابولیتهایی در عملکرد اندوکرین بدن موثر است.  در سال 2006 برای اولین بار ارتباط میکروبیوتای روده و چاقی مطرح شد.

ژنوم پروکاریوتی موجود در بدن انسان، که 50 تا 100 برابر ژنوم میزبان می­باشد، میکروبیوم نام­گذاری شده است. اهمیت میکروبیوم تا جایی است که طی دهه گذشته بیش از1/7  میلیارد دلار بر روی مطالعات میکروبیوم توسط آمریکا، اتحادیه اروپا، چین، کانادا، ایرلند، کره جنوبی و ژاپن در خصوص شناسایی نقش میکروبیوتا در سلامت و بیماری انسان­ها سرمایه گذاری شده است.

لطفا توضیحی در مورد موضوع پایان نامه خود و اهداف آن بفرمایید.


شواهد در خصوص ارتباط میکروبیوتای روده با وزن بدن مسیر جدیدی را براي مبارزه با اپيدمي چاقي و عوارض چالش برانگيز آن باز کرده است. با توجه به اثرپذیری میکروبیوتا از جغرافیا و نژاد و مشخص نبودن ترکیب میکروبیوتای روده ایرانیان، لزوم بررسی میکروبیوتای روده در کشور ما حس می­شد. لذا در این مطالعه برای اولین بار در کشور ترکیب میکروبیوتای روده بزرگسالان ایرانی چاق و با وزن نرمال در مقیاس پایلوت با همکاری مراکز تحقیقاتی بین المللی پیشرو در این زمینه تعیین گردید.

از مهمترین یافته های تحقیق حاضر به چه مواردی میتوان اشاره کرد.  


در این بررسی مشاهده شد که تفاوت فراوانی برخی از جنسهای باکتریایی میان بزرگسالان چاق و با وزن نرمال مختص جمعیت ایرانی است و بنا به شواهد قبلی افراد چاق را در معرض ابتلا به کبد چرب قرار میدهد. نتایج این تحقیق نیاز به تایید در مطالعات جمعیتی با مقیاس بزرگتر دارد تا بتوان با استناد به این نتایج مداخلاتی را طراحی کرد که به تعدیل میکروبیوتای روده و کنترل وزن کمک کند. بررسي تغييرات ميكروبيوتاي روده مي­تواند در ارزيابي سلامتي در مراقبت­هاي سلامتي پيشگيرانه يا پزشكي باليني در آينده استفاده شود و در راستای رسیدن به اهداف پزشکی شخصی بسیار کمک کننده میباشد. همچنین مشاهده شد که مصرف متفورمین در زنان چاق، علاوه بر اثرات کاهندگی وزن تغییراتی در ترکیب میکروبیوتای روده ایجاد میکند و یکی از مکانیسمهای واسطه­ای تاثیر متفورمین بر وزن بدن از این طریق میتواند باشد.

لطفا بفرمایید روز جهانی میکروبیوتا چه روزیست و شعار امسال آن چیست؟
 

بیست و هفتم ژوئن (ششم تیر ماه) به عنوان روز جهانی میکروبیوم در سراسر جهان گرامی داشته می­شود. شعار جهانی  امسال برای این روز، مبارزه با مقاومت آنتی­ بیوتیکی می­باشد؛ به این امید که با مصرف محتاطانه آنتی­ بیوتیک­ها بتوان به حفظ آنتی­ بیوتیک­های موثر برای نسل آینده کمک کرد.

آیا برنامه ای نیز در پژوهشگاه به مناسبت این روز برگزار شده است؟

در راستای این رویداد جهانی، پژوهشگاه علوم غدد درون­ ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری انستیتو پاستور تهران، قدم­هایی در راستای اعتلای این دانش، شناسایی و معرفی آن برداشته است که از آن میان میتوان به برگزاری همایش به مناسبت روز جهانی میکروبیوم در ایران،  تعیین الگوی میکروبیوتای ایرانیان در مقیاس پایلوت با همکاری مراکز تحقیقاتی معتبر دنیا، بررسی میکروبیوتای روده در بیماری­ها و اختلالات غدد از جمله چاقی، دیابت و پوکی استخوان، انتشار مقالات متعدد در خصوص نقش میکروبیوتا در سلامت و بیماری­ها و برگزاری دوره­ ها و پانل اختصاصی مرتبط و همچنین  اختصاص دادن شماره ویژه­ ای (Thematic issue) از مجله Journal of Diabetes and Metabolic   Disorders  پژوهشگاه به موضوع نقش محوری میکروبیوتا در سلامت و بیماری­ها نام برد.

ضمنا پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم در راه ­اندازی سایت  Microbiomology.org و پایگاه داده جامع میکروبیوتا به منظورگردآوری و تسهیل در ارایه نتایج مطالعات انجام گرفته در زمینه الگوی میکروبیوتا در بیماری­های مختلف همکاری موفقی داشته است.

با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.