اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۸/۰۵/۱۲

دیدار معاونین دبیرکل سازمان بهداشت جهانی با اعضای پژوهشگاه

دکتر رن مینگویی (Ren Minghui) معاون دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در زمینه پوشش جهانی بهداشت (بیماری‌های واگیر و غیرواگیر)  به همراه دکتر نائوکو یاماموتو (Naoko Yamamoto) معاون دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در زمینه پوشش جهانی بهداشت  برای جمعیت‌های سالم‌تر جهت  برای آشنایی با ظرفیت ها و و انعکاس فعالیت های و دستاورد های پژوهشگاه در  زمینه مدیریت و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر با حضور در پژوهشگاه با رئیس و اعضای هیات علمی  آن دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این جلسه دکتر باقر لاریجانی، رئیس پژوهشگاه ضمن قدردانی از حضور هیات عالی مرتبه سازمان جهانی بهداشت  ابتدا کلیات مربوط به نظام سلامت در ایران را جهت آشنایی میهمانان با ساختار نظام سلامت ایران تشریح کرد.

تدوین برنامه عملیاتی پیشگیری  از بیماری های غیرواگیر درایران

نائب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه ما در حیطه بیماری های غیرواگیر چالش های سلامتی زیادی داریم و برنامه عملیاتی پیشگیری این بیماری ها طراحی شده است، اظهار داشت: عوامل موثر در ایجاد این بیماریها از تنوع بالایی برخوردار است و برای پیشگیری از این بیماری ها در مناطق مختلف کشور باید براساس اطلاعات همان منطقه عمل و در کنار آن برنامه های سالیانه کشوری در هر زمینه طراحی کنیم. 

رئیس پژوهشگاه با اظهار اینکه امروز تسلط اطلاعاتی خوبی درخصوص بیماری های مختلف در کشور داریم گفت: امروز علاوه بر اینکه بانک اطلاعاتی گسترده ای در زمینه بیماری های غیرواگیر در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار می گیرد که اطلاعات آن مبتنی بر تحقیقات انجام شده در کشور است. تمام این اطلاعات در اختیار برنامه ریزان استانی قرار می گیرد. 

وی افزود: برای اینکه بتوانیم از این اطلاعات استفاده کنیم لازم است آموزش ببینیم و هدف از دوره آموزشی که قرار است اجرا شود این است که با این اطلاعات برنامه ریزی و تلاش کنیم نهادهای مختلف در استان خود را فعال کنیم. 

وی در ادامه  به معرفی فعالیت های این پژوهشگاه با اقتباس از رویکرد جامع پژوهشگاه در زمینه پژوهش، آموزش، ترجمان دانش و ارائه خدمات سلامت در حوزه بیماری های غدد پرداخت. 


وی با این توضیح که این پژوهشگاه بعنوان قطب علمي نمونه پژوهشي و آموزشي در حوزه غدد درون‌ريز و متابوليسم کشور از سال 1385 به عنوان همكار سازمان بهداشت جهانی در زمینه پژوهش، آموزش و مدیریت استئوپروز و دیابت برگزيده شده است افزود: این همکاری تاکنون برای سه دوره چهار ساله متوالی تمدید شده است. 


دکتر لاریجانی کسب رتبه اول مراکز تحقیقاتی بالینی در جشنواره علوم پزشکی رازی برای 16 سال ، دریافت گرنت طرح افق 2020 اتحادیه اروپا و همکاری با کنسرسیومی متشکل از 7 دانشگاه اروپایی با موضوع 'ساخت دستگاه point of care جهت شناسایی افراد در معرض استوپروز و شکستگی های ناشی از آن، دریافت مدال کمیته انجمن های ملی بنیاد بین المللی پوکی استخوان، همکاری در تدوین سند بیماری های غیرواگیر کشور، تدوین چارچوب ملی ارائه خدمت در بیماری دیابت و تدوین نقشه راه پژوهش دیابت کشور را از مهمترین دستاوردهای پژوهشگاه در سال های اخیر بیان کرد. 


رئیس پژوهشگاه در پایان به ظرفیت های بین المللی  پژوهشگاه شامل ایجاد شبکه منطقه ای مراکز همکار و پیوستن به شبکه جهانی بیماری های غیرواگیر اشاره و ابراز امیدواری کرد که پژوهشگاه بتواند به عنوان نمونه ی موفق پژوهشی و آموزشی در سطح منطقه شناسانده شود و سهم بیشتری در انجام تحقیقات وتولید شواهد علمی در منطقه و جهان به لحاظ کمیت و کیفیت ایفا کند. 

دکتر لاریجانی با موفقیت آمیز خواندن تلاش ها در زمینه مدیریت بیماری های غیراواگیر در کشور خواهان ارتقای سطح همکاری های بین المللی با پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم در راستای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر  شد.


تببین جزییات و یافته های  برنامه پیمایش ملی عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر

همچنین، در ادامه دکتر فرشاد فرزادفر، رئیس مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر پژوهشگاه گزارشی را در خصوص برنامه پیمایش ملی عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر(STEPs) ارائه کرد که به همت محققان پژوهشگاه با هدف دستیابی به نمای کلی در مورد وضعیت عوامل خطر بیماری های غیرواگیر در کشور انجام شده است. 

سامانه اطلاعات بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آن (ویزیت)، برنامه ایراپن، وضعیت ایرات در دستیابی به اهداف توسعه سلامت و دوره آموزشی طراحی شده برای آموزش مدیریت بیماریهای غیرواگیر نیز از دیگر موضوعاتی بودند که به استماع معاونین مدیر کل سازمان بهداشت جهانی رسید.

گفتنی ست جزییات مربوط به فعالیت های  آموزشی و پژوهشی در زمینه پوکی استخوان نیز در این جلسه توسط دکتر افشین استوار رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه ارائه شد.

همچنین دکتر رامین حشمت رئیس مرکز تحقبقات بیماری های مزمن پژوهشگاه نیز یافته های طرح "نظام مراقبت رفتارهای مرتبط با سلامت دانش آموزان(مطالعات کاسپین) را به اطلاع هیات سازمان بهداشت جهانی رساند.

در بخش دیکری از این نشست دکتر مینگویی با تاکید بر حمایت سازمان جهانی بهداشت از برنامه های وزارت بهداشت ایران افزود: ایران نه تنها در زمینه بیماری های واگیر و غیرواگیر موفقیت های خوبی کسب کرده بلکه در همه مسائل مرتبط با حوزه بهداشت و سلامت گام های بزرگی برداشته است.

معاون دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: نظام مراقبت های اولیه بهداشتی ایران بسیار قوی است که نه تنها می تواند به کاهش بیماری های واگیر و غیرواگیر کمک کند بلکه در ارتقای پوشش همگانی بهداشت نیز موثر است.

مینگویی اضافه کرد: ما به ایران آمده ایم تا از تجربیات ایران در حوزه ارتقای پوشش همگانی بهداشت استفاده کنیم و این تجربیات را در اختیار دیگر ملت ها قرار دهیم.

این مقام عالی سازمان ملل با اشاره به افتتاح سامانه مصورسازی اطلاعات جمعیتی سلامت و بیماری ایران گفت: این سامانه گامی بزرگ برای کاهش بیماری ها در ایران است چرا که سیاست گذاران حوزه بهداشت و سلامت قبل از اقدام نیاز به اطلاعات دارند و این سامانه داده های مورد نیاز را در همه مناطق در اختیار آنها قرار می دهد.

وی، لزوم مشارکت همه بخش های جامعه جهانی در سطوح بین المللی، منطقه ای، ملی و محلی را برای کاهش بیماری های واگیر و غیرواگیر ضروری دانست و اقدامات ایران در زمینه آموزش همگانی بهداشت و سلامت را ستود.

دکتر نائوکو یاماموتو (Naoko Yamamoto) معاون دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در زمینه پوشش جهانی بهداشت  برای جمعیت‌های سالم‌تر نیز گفت: ایران طرح پوشش همگانی بهداشت سازمان جهانی بهداشت را امضا کرده که نشان دهنده عزم سیاست گذاران حوزه بهداشت ایران برای ارتقای سلامت همگانی در این کشور است.

دکتر یاماموتو، وجود نظام مراقبت های اولیه بهداشتی قوی در ایران را امتیاز بزرگی برای کشورمان در جهت رسیدن به اهداف تعریف شده سازمان بهداشت جهانی در حوزه پوشش همگانی سلامت ارزیابی کرد.