اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۸/۰۵/۰۹

سخنرانی عضو هیات علمی پژوهشگاه با موضوع ژن درمانی در بیماری های غدد

در جلسه انجمن غدد درون ریز کشور که صبح روز پنجشنبه 27 تیرماه برگزار شد دکتر ماندانا حسن زاد عضو هیات علمی پژوهشگاه و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات پزشکی فردی سخنرانی را با موضوع ژن درمانی در بیماری های اندوکرین ایفاد کرد.

در ابتدای این جلسه، وی با بیان تاریخچه ای از  ژن درمانی  آن را  انتقال ژن به منطور تصحیح یک نقص ژنی و انتقال یک کپی نرمال ژن جایگزین یک کپی جهش یافته ژن که نوعی جهش از دست دهنده عملکرد دارد، با هدف رسیدن به نوعی اثر درمانی تعریف کرد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه تصریح کرد: سه اتفاق مهم شامل ژن درمانی، ویرایش ژنی و ناک داون ژنی قرار است علم پزشکی را متحول کند و بر همین اساس درمان های بر مینای ژن علاج واقعی بیماری را ممکن می کنند.

 دکتر حسن زاد گفت: چندین کارآزمایی بالینی تاکنون بر روی ژن درمانی  در بیماری های اندوکرین همچون سرطان پانکراس  انجام شده است که عمده آن ها  در کشور های امریکا، انگلیس، چین ، آلمان و فرانسه  بوده است.

وی ادامه داد:  بیشتر این کار آزمایی ها به کاربرد ژن درمانی در درمان بیماری های سرطان و سپس بیماری های تک ژنی ، بیماری ها عفونی و همچنین بیماری های قلبی و عروقی بوده است که از این میان 3 تا 4 درصد مطالعات در فازهای سه و چهار قرار دارند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات پزشکی فردی با اشاره به سیر افزایشی ژن درمانی در دنیا  افزود: اولین داروهای ژن درمانی در سال 2003  وارد بازار شده اند و داروهای بر مبنای ژن درمانی  جز مایلستون های FDA  هستند.

دکتر حسن زاد با تاکید بر اینکه موارد اخلاقی مربوط به ژن درمانی  مخصوصا در حوزه های مربوط به نازایی و اصلاح تخمک و اسپرم  می بایست مد نظر قرار بگیرد  ادامه داد: مسائل اخلاقی و هزینه بالای ژن درمانی  از مهمترین موضوعات مطرح در کاربرد فراگیر ژن درمانی  هستند که می بایست مورد توجه قرار بگیرد.

ژن درمانی موضوع جدیدی است که در قرن آینده کاربرد وسیع تری پیدا خواهد کرد.  با استفاده از داده های ژنی و ابزارهایی که امروزه به واسطه تعیین توالی ژنی در اختیار ما قرار گرفته اند شاید به راحتی بتوان نقص را در ژن پیدا کردو در صدد اصلاح آن برآمد.

وی در پایان خاطر نشان کرد خوشبختانه محققان کشور نیز قدم‌های خوبی در این مسیر برداشته اند و پژوهش هایی در همین زمینه در  پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم در جریان است.