دانشگاه علوم پزشکی تهران

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۹/۰۶/۲۵

جلسه دفاع از پایان نامه مقطع دکترای تخصصی پژوهشی

جلسه دفاع از پایان نامه مقطع دکترای تخصصی پژوهشی کامیار خوشنویسان با موضوع طراحی و ساخت بیوسنسور الکتروشیمیایی ولتامتری بر پایه نانوگرافن برای ردیابی سروتین در ماهی زبرای مبتلا به دیابت صبح روز سه شنبه 25 شهریورماه 1399 در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم برگزار شد.

 

در این جلسه که با حضور دکتر باقر لاریجانی رئیس پژوهشگاه و اساتید راهنما، مشاور، داور و اعضای هیات علمی پژوهشگاه  برگزار شد، یافته های تحقیقاتی ایشان ارائه و درجه دکترای تخصصی پژوهشی به ایشان اعطا شد.

گفتنی ست، دکتر محمدرضا خرمی زاده، دکتر باقر لاریجانی و دکتر فرنوش فرید بد اساتید راهنما و دکتر رضا فریدی مجیدی و دکتر فرشید سعادت اساتید مشاور در این پایان نامه بودند.

در همین خصوص روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم گفتگویی با ایشان داشته است که در ادامه میخوانید:

آقای دکتر خوشنویسان لطفا در ابتدا بفرمائید سروتونین چیست و چه نقشی در بدن دارد؟

سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی مونوآمینی حیاتی است که به طور گسترده در سیستم عصبی مرکزی توزیع می‌شود و نقش مهمی در تنظیم خلق و خو، خواب و اشتها دارد. تغییرات سطح سروتونین به عنوان بیومارکر با بیماری های مختلف و اختلالات عصبی مانند افسردگی، میگرن و سندرم روده تحریک پذیر مرتبط است. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که میزان سروتونین می‌تواند به عنوان یک بیومارکر جدید برای تشخیص دیابت نیز استفاده شود.

مختصری در مورد پروژه تحقیقاتی خود توضیح بفرمائید.

در این پروژه نانوکامپوزیت جدید با استفاده از rGO تزئین شده، GNPs و Cr.6 ساخته شده و این الکترود اصلاح شده (rGO.GNPs.Cr.6/GCE) برای تشخیص وارزیابی سروتونین مورد استفاده قرار گرفت. نتایج نشان داد که سیستم طراحی شده نه تنها انتقال سریع الکترونی را فراهم می‌کند، بلکه تقویت الکتروشیمیایی و تفکیک‌پذیری خوبی را نیز برای تعیین سروتونین در حضور مداخله‌گرهای شامل اوره، AA، گلوکز، DA و L-Trp نشان می‌دهد.

به نظر می‌رسد حساسیت قابل قبول تشخیص سروتونین، به دلیل تخلخل عالی rGO و Cr.6 و همچنین به دلیل توانایی عالی آن‌ها در شکل‌گیری یک مجموعه میزبان-مهمان است، که توانسته توجه زیادی را به خود جلب کند. علاوه بر این، Cr.6 می‌تواند با هر دو زنجیره آمینی و هیدروژنی سروتونین در واکنش بوده و از طریق پیوند آبگریزی و جذب الکترواستاتیک که در سطح متخلخل ایجاد کرده، سروتونین را به تله انداخته و باعث افزایش حساسیت سیستم شده، از این‌رو سروتونین می‌تواند به راحتی به سطح GCE برسد.

مزایای سیستم پیشنهادی شما چیست؟

سیستم طراحی شده دارای حساسیت و انتخاب‌پذیری نسبتا خوبی بوده و همچنین روش نسبتاً ساده‌ای برای ساخت اجزاء و آماده‌ سازی آن بکار گرفته شده است. علاوه بر این، rGO-GNPs-Cr.6/GCE به طور موثر برای تعیین سروتونین در نمونه‌های ماهی‌های زبرا دیابتی و سالم، با LOD قابل قبولی در مقایسه با روش HPLC استفاده شد.

نتایج این مطالعه چه بوده است؟

نتایج بدست آمده بازیابی بسیار خوب و خطای کم الکترود اصلاح شده را نسبت به روش استاندارد HPLC نشان می‌دهد. افت قابل توجه میزان سروتونین در نمونه‌های دیابتی در مقایسه با نمونه‌های سالم، فرضیه بیومارکر بودن سروتونین را در بیماران دیابتی قوی‌تر می‌سازد. با وجود برخی از محدودیت‌های سیستم طراحی شده، ممکن است این سیستم بستر مناسبی را جهت تعیین میزان سروتونین در سرم انسانی نیز فراهم آورد. تجزیه و تحلیل نمونه‌های واقعی، پتانسیل استفاده از این الکترود اصلاح شده را به عنوان یک روش سنجش الکتروشیمیایی برای تعیین میزان سروتونین در کاربردهای مختلف پزشکی نشان می‌دهد. همچنین مطالعه‌ دیگری در پروژه حال حاضر با استفاده از همین نانوکامپوزیت جهت سنجش تریپتوفان (به عنوان پیش ماده سروتونین) بر روی سرم انسانی سالم و دیابتی انجام شد، که نتایج آن، نتایج حاصل از مطالعه بر روی ماهی زبرا را نیز تایید می‌کند.