پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

صفحات سایت / گروه اصلی

   ۱۳۹۸/۰۵/۱۵

معرفی مرکز

مرکز تحقیقات استئوپروز در ابتدا به عنوان گروه تحقيقات پوکی استخوان در سال 1378 در مجموعه مرکز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکی تهران شکل گرفت و با بهره‌مندي از اعضاي هيأت علمي و پژوهشگران توانمند طی بيشتر از يک دهه مطالعات زيادی در زمينه پوكي استخوان، بعنوان شايع‌ترين‌ بيماري‌ ‌استخوان در کشور انجام داده است. با توجه به پژوهش ها و تلاش های فراوان اين گروه، بعد از تصويب پژوهشکده بيماری های غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز تحقيقات استئوپروز از ارديبشهت ماه 1389 به عنوان يکی از مراکز تحقيقاتی مصوب پژوهشكده غدد فعاليت های خود را از سرگرفته است.

از مهمترين اقدامات اين مرکز اجراي طرح جامع پيشگيري، تشخيص و درمان پوكي استخوان در كشور بصورت چند مركزي با همكاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و پنج مركز تحقيقات از دانشگاه های علوم کشور (تهران ، شيراز، مشهد، تبريز و بوشهر) بوده است. در اين طرح تراكم معدنی استخوان (BMD ) و سطح سرمي ويتامين- د (بعنوان يك عامل مهم اثر گذار بر تراكم استخوان) در کنار ساير عوامل مؤثر بر سلامت استخوان ها در بيش از 6000 نفر از بالغين ايراني سنجيده شد، که اين پروژه را به صورت بزرگترين طرح تحقيقاتي در خاور ميانه درآورد. با توجه به ايجاد همفکری و همکاری صميمانه و ايجاد ارتباطات نزديک مسئولين، اساتيد و پژوهشگران درگير در طرح جامع پوکی استخوان از سراسر کشور، از جمله دستاورد های اساسي و مهم اين طرح راه اندازي شبكه تحقيقاتي پوكي استخوان در ايران از ديگر اقدامات گروه استئوپوروز بوده است.

اين شبكه كه ابتدا براي راه اندازي در 5 منطقه اصلي طراحي شده بود، اكنون به مناطق بيشتری از کشور نيز گسترش يافته است. پيگيري اهداف اوليه طرح جامع پيشگيري، تشخيص و درمان پوكي استخوان و پايش بيماري در اين مناطق، ارايه راهكارهاي درماني به سيستمهاي بهداشتي و مردم، گسترش زمينه تحقيقات، هماهنگ با آخرين تلاشهاي تحقيقاتي سراسر دنيا در رابطه با پوكي استخوان، از تلاشها و خدمات اين شبكه بوده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از ديگر اقدامات مهم اين مرکز طراحي و به مرحله اجرا رساندن "طرح غني سازي مواد غذايي با ويتامين-د" است، به عنوان يکی از راهکارهای مؤثر در پيشگيري و درمان كمبود ويتامين- د. بخصوص که کمبود اين ويتامين يکی از عوامل زمينه سازي بروز پوكي استخوان در كودكان و جوانان در سنين رشد می باشد.

لازم به ذکر است که با دارا بودن دو بخش سنجش تراکم استخوان و راه اندازي کلينيک هاي پوکي استخوان علاوه بر اداره باليني و تحقيقاتي در زمينه پوکي استخوان، اين مرکز تلاش نموده تا بهترين خدمات را برای ارائه به بيماران مبتلا به پوکی استخوان را در کشور فراهم نمايد.

آموزش، يکی ديگر از اركان مهم فعاليت هاي اين مرکز می باشد. به همين منظور سعي شده تا در سطوح مختلف برای عموم و کادر بهداشتی – درمانی، گردهمايي و سمينار های جامعی را برگزار نمايد. در اين راستا مجموعه‏هايي از جزوات، بروشورها و راهنماهاي بالينی برای بيماران و پزشكان تهيه شده و در اختيار همگان قرار گرفته است.

با توجه شيوع پوكي استخوان و اهميت آن در كشور، دست اندركاران را برآن داشت كه در جهت رفع معضلات بيماران مبتلا به پوكي استخوان، در حال و آينده، اقدام به تاسيس انجمن پوكي استخوان نمايند. همچنين راه اندازي مجله بين الملي پوکي استخوان، گامي ديگر در جهت گسترش مرزهاي دانش در رابطه با اين بيماری بوده است. عضويت در "بنياد بين المللي پوكي استخوان(IOF)" و برقراري ارتباط علمی با سازمانها و مراكز مختلف بين المللي درگير در تحقيقات و فعاليت هاي باليني در زمينه پوكي استخوان، از ديگر اقدامات اين مرکز بوده است.

اميد است که اين مرکز همچنان در زمينه ارتقاء سلامت جامعه و افزايش دانش گام های بيشتری بردارد.

 

رئيس مركز:      دکتر افشین استوار

معاون پژوهشی مركز:     دکتر نوشین فهیم فر