پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم

مطالب علمی / گروه اصلی

   ۱۳۹۹/۰۳/۱۸

اهمیت تغذیه و ارتباط آن با سلامت میکروبیوم دستگاه گوارش و تقویت سیستم ایمنی در دوران همه گیری کووید-19

 

 

دستگاه گوارش محل زندگی تریلیون ها میکروب از جمله باکتری ها ، ویروس ها و قارچها است که میکروبیوم را تشکیل می دهند و وظایف بسیاری همچون هضم فیبر و تولید ویتامین ها و سایر مولکول های مفید برای سلامتی دارند. میکروب‌هایی که در دستگاه گوارش زندگی می کنند (میکروبیوم)، نقش مهمی در حفظ سلامت سیستم ایمنی دارند. تغذیه مناسب میتواند منجر به تقویت سیستم ایمنی و سلامت بدن شود. سیستم ایمنی، بدن را در برابر عوامل بیماری‌زا نظیر ویروس هایی همچون کروناویروس محافظت می کند. میکروبیوتای دستگاه گوارش، نقش بسیار مهمی در تنظیم پاسخ‌های ایمنی بدن دارد. تغذیه سالم ارتباط مستقیمی با سلامت دستگاه گوارش و تقویت سیستم ایمنی داراست. 

با ظهور و بروز این ویروس، سبک زندگی در تمام کشورها تغییر کرده است. اول و مهمتر از همه؛ برای پیشگیری از کووید19 از راهنمایی های بهداشت عمومی پیروی و از استرس و اضطراب خودداری کنید و با شستن مرتب دست ها، اجتناب از لمس صورت و استفاده از ماسک، احتمال ابتلا به بیماری و گسترش آن را را کاهش دهید. خواب و استراحت کافی نیز به بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک میکند.

همچنین می توانید با تغذیه سالم در راستای حفاظت از میکروبیوم دستگاه گوارش خود به عنوان یک خط دفاعی مهم در برابر بیماری‌های عفونی و عوامل بیماری‌زا، سیستم ایمنی خود را تقویت کنید.

"چگونه میکروبیوم دستگاه گوارش (و سیستم ایمنی بدن) را سالم نگه داریم؟"

میکروبیوم سالم دارای میکروبهای متنوعی است که میتواند طیف وسیعی از عملکردها را انجام داده و در مقابل عفونت مقاومت کند. با افزایش سن، تنوع میکروبیوم به طور طبیعی کاهش می یابد، در نتیجه برای حفظ ترکیب متناسب میکروبها باید چاره ای اندیشید.

با مصرف غذاهای گیاهی سرشار از فیبر و محدود کردن  مصرف غذاهای فرآوری شده و تنقلات ناسالم، تنوع میکروبیوم افزایش می یابد. تحقیقات اخیر نشان داده است که استفاده از رژیم مدیترانه ای می تواند تنوع میکروبیوم دستگاه گوارش را بهبود بخشیده و التهاب را کاهش دهد، که این امر بدن را در موقعیت بهتری برای مقابله با عوامل بیماری زا مانند کرونا ویروس قرار میدهد. می توان با رژیم غذایی حاوی میوه ها، سبزیجات ، آجیل ، غلات کامل  و حبوبات، چربی های سالم مانند روغن زیتون و ماهی یا گوشت بدون چربی و همچنین با محدود کردن مصرف الکل ، نمک ، شیرینی و نوشیدنی های قندی، شیرین کننده های مصنوعی و مواد افزودنی موجود در مواد غذایی فراوری شده، میکروبیوم دستگاه گوارش را بهبود بخشید. همچنین استفاده از غذاهای سرشار از پروبیوتیکها مانند ماست، کفیر و غذاهای تخمیرشده که همگی حاوی میکروبهای زنده هستند، به تقویت میکروبیوم کمک می کند.