Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1389/04/15 | ایجاد کننده: 63

گیاهان دارویی در یک نگاهسیر

سیر یک پیاز خوراکی از خانواده سوسنیان (لاله ها) است که در زبان لاتین به نام Allium Sativum نامیده می شود.

موارد مصرف:بیشترین مورد مصرف سیر به عنوان یک مکمل غذایی در درمان کلسترول بالا، بیماری های قلبی و فشار خون بالا است. همچنین برای پیشگیری از انواع خاصی از سرطان مانند سرطان معده و کولون کاربرد دارد.

طریقه مصرف:بوته های سیر را می توان به شکل خام یا پخته مصرف کرد. هم چنین می توان سیر خشک شده را به صورت قرص یا کپسول استفاده کرد. از بوته های خام سیر می توان عصاره آبی یا روغنی تهیه نمود.

سیر در پزشکی: بعضی شواهد نشان می دهند که مصرف کوتاه مدت سیر به مدت 1-3 ماه می تواند سطح کلسترول خون را به آرامی کاهش دهد. هر چند مطالعه ای که توسط NCCAM بر روی اثرات و عوارض سیر انجام شد نشان داد که تاثیری روی سطح کلسترول خون ندارد. مطالعات اولیه نشان داده اند که سیر می تواند سرعت ایجاد آترواسکلروز را کاهش دهد.آترواسکلروز پروسه ای است که منجر به بیماری قلبی و در نهایت حمله قلبی می شود. گزارشاتی نیز مبنی براینکه سیر موجب کاهش فشار خون می شود در دست است. محققان می گویند که مصرف طولانی مدت سیر به عنوان جزئی از رژیم غذایی روزانه می تواند ریسک بعضی از سرطان ها را کاهش دهد. هر چند که تا کنون هیچ مطالعه بزرگی آن را بررسی نکرده است. در مطالعه وسیعی در این زمینه مشخص شد که مصرف طولانی مدت مکمل های حاوی سیرهیچ اثر بازدارنده ای بر روی سرطان معده نداشته است. دانشمندان هنوز مشغول تحقیق بر روی اثرات گسترده سیر هستند به عنوان مثال مطالعه وسیعی در NACCM در حال اجرا است تا بتواند واکنش های متقابل سیر با انواع داروها و اثر رقیق کنندگی خون را در سیر بررسی کند.

عوارض جانبی: سیر به نظر می رسد که برای تمام افراد و در هر سنی بی عارضه باشد. البته تعدادی اثرات ناخوشایند هم دارد که عبارتند از ایجاد بوی بدن و دهان، سوزش سردل، احساس ناراحتی در معده و واکنش های آلرژیک. که همه این عوارض در مصرف سیر خام بیشتر دیده می شود. سیر می تواند خون را رقیق کند و احتمال لخته شدن را در خون کاهش دهد، مشابه اثری که آسپیرین در خون دارد. البته این خاصیت می تواند بعد از عمل های جراحی مشکل ساز شود. پس اگر برنامه ای برای اعمال جراحی و یا کارهای دندانپزشکی دارید و یا اگر اخلالات خونی دارید، در مصرف سیر احتیاط کنید. حتما به این نکته توجه داشته باشید که حداقل یک هفته قبل از جراحی از خوردن سیر در رژیم غذایی و یا در شکل مکمل خودداری کنید. ثابت شده است که سیر می تواند با داروی ساکیناویر ((saquinavir تداخل پیدا کند. ساکیناویر دارویی است که برای درمان ایدز استفاده می شود. تداخلات احتمالی سیر با سایر داروها هنوز بررسی نشده است.

*مانند هر مکمل دیگری باید، با پزشک خود مشورت کنید تا از بروز هر گونه عرضه جانبی ناخواسته پیشگیری کرده و با کمک هم بهترین برنامه را در جهت درمان بیماری به اجرا بگذارید.آلو ورا :

تاریخچه آلوئه ورا( Aloevera) به حدود 6000 سال پیش در مصر برمیگردد یعنی آن زمانی که نقش گیاهان را روی سنگ حکاکی می کردند. در آن دوران، این گیاه را به نام "گیاه جاودانگی" می شناختند و به همین علت آن را با فرعون دفن می کردند. این گیاه را تحت نام های مختلفی می شناسند: آلوئه، آلوئه ورا،گیاه سوزان، گل صحرایی و elephant’s gall. نام های لاتین این گیاه عبارتست از: آلوئه ورا و آلوئه باربادنسیس.

موارد مصرف:یکی از موارد مصرف این گیاه در گذشته، استفاده در ترمیم زخم ها و بیماری های پوستی بوده است. شکل خوراکی آن را هم به عنوان ملین استفاده می کردند. آلوئه ورا امروزه در درمان آسم، دیابت، صرع و استئوآرتریت هم کاربرد دارد. مردم آن را برای درمان آفتاب سوختگی و سایر انواع سوختگی ها هم مصرف می کنند. ژل آلوئه ورا را امروزه در صدها نوع فرآورده پوستی شامل لوسیون ها و ضد آفتاب ها می توان یافت.

طریقه مصرف: گیاه آلوئه ورا، حاوی ژل شفافی است که به صورت یک پماد استفاده موضعی دارد. بخش سبز رنگ گیاه که ژل را احاطه کرده است، برای تولید عصاره و ماده خشکی به نام لاتکس، مصرف خوراکی دارد.

آلوئه ورا در پزشکی:لاتکس موجود در آلوئه ورا، حاوی ترکیبات ملین قوی است . از چند سال قبل، محصولاتی که از اجزای مختلف آلوئه ورا ساخته می شوند (aloin، aloe-medin، barbaloin) به عنوان ملین های بدون نسخه توسط FDA تایید شد اما در سال 2002، FDA تمام محصولات حاوی ملین آلوئه ورا را از بازارهای آمریکا جمع آوری کرد چون کارخانه های سازنده این داروها نتوانستند بی عارضه بودن این داروها را تایید کنند. در مطالعات اولیه انجام شده روی آلوئه ورا، مشخص شد که این گیاه می تواند به بهبود سوختگی ها و خراش های پوستی کمک کند. هر چند در یکی از مطالعات، مشخص شد که این ژل، مانع ترمیم زخم های عمیق جراحی می شود و نیز نمی تواند از سوختگی ناشی از رادیوتراپی ممانعت کند.

عوارض جانبی: استفاده از آلوئه ورا تا کنون عوارض جانبی خاصی به دنبال نداشته است. در موارد محدودی در شکل خوراکی، درد شکمی و اسهال دیده شده است. اما اسهال ناشی از آلوئه ورا می تواند جذب بعضی از داروها را کاهش داد. بیمارانی که از داروهای کاهنده قند خون استفاده می کنند، باید در استفاده از آلوئه ورا به صورت خوراکی، محتاط باشند زیرا مطالعات نشان می دهند که آلوئه ورا می تواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد.

مانند هر مکمل دیگری باید، با پزشک خود مشورت کنید تا از بروز هر گونه عرضه جانبی ناخواسته پیشگیری کرده و با کمک هم بهترین برنامه را در جهت درمان بیماری به اجرا بگذارید.


   کلمات کلیدی