Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1396/02/25 | Creator: 130

شانزدهمین کارگاه مراقبت پای دیابتی ویژه پرستاران به همت اساتید و پرستاران پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران 24-25 اردیبهشت ماه سال جاری در کلینیک تخصصی و فوق تخصصی دیابت و بیماری های متابولیک در حال برگزاری است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم- دکتر ندا مهرداد، دانشیار دانشگاه و دبیر کارگاه های زخم پای دیابتی ویژه پرستاران با اشاره به اینکه دیابت یا مرض قند از بیماری های شایع و ناتوان کننده انسان است که میتواند مشکلات جدی را برای اندام ها ایجاد کند، زخم های مزمن و مقاوم به درمان که معمولا در کف پای این بیماران ایجاد میشود را یکی از جدی ترین عوارض دیابت خواند.

دکتر مهرداد افزود: مشکلاتی که برای پای افراد مبتلا به دیابت ایجاد میشود به علت دو اشکال عمده ای است که دیابت مسبب آن است. این دو مشکل اختلالات اعصاب محیطی و کم شدن جریان خون اندام است.

وی با اشاره به اینکه مشکلات پا در بیماران دیابتی سبب درد و رنج و تحمیل هزینه های گزاف به بیماران شده و در کل بار زیادی برای جامعه و نظام سلامت به همراه دارد تصریح کرد: آموزش به بیمار، خانواده و تیم مراقبتی در سطوح مختلف به شیوه ای ساختارمند، سازمان دهی شده و مداوم با هدف افزایش سطح آگاهی و عملکرد از رویکرد های مناسبی است که می تواند بروز زخم را کاهش دهد.

دییر کارگاه های زخم پای دیابتی ویژه پرستاران اظهار داشت: سرمایه گذاری برای تدوین دوره های آموزش مراقبت از پا و زخم پا در بیماران پای دیابتی یکی از مقرون به صرفه ترین روش های هزینه کرد در سیستم مراقبتی و ارائه خدمات سلامت است که با توصیه های هدف محور به خوبی کاربرد دارد.

وی تاکید کرد: همچنین در این راستا پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با طراحی کارگاه های مراقبت از پای دیابتی ویژه پرستاران در سطح کشور و تدوین پمفلت های آموزشی جهت آموزش بیماران و همکاران تیم مراقبتی جهت کاهش عارضه پای دیابتی قدم برداشته است.

دکتر مهرداد همچنین گفت: گروه پای دیابتی مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه با کسب استانداردهای محتوایی لازم و شرایط تعیین شده از سوی انجمن مدیریت زخم اروپا موفق به کسب تاییدیه این انجمن برای برنامه کارگاه پای دیابتی ویژه پرستاران شده است.

وی ادامه داد: این انجمن بعنوان نهاد پیشگام در عرصه تحقیق و توسعه تازه ترین روش ها در درمان زخم پای دیابتی در سطح اروپا مطرح بوده و از انجام تحقیقات بنیادین در زمینه درمان های نوین مقابله با زخم پای دیابتی حمایت میکند.

توضیح اینکه، این کارگاه برای پرستاری (دکترا، کارشناسی ارشد، کارشناسی)، پرستاری توانبخشی، پرستاری سالمندی، پرستاری مراقبت های ویژه نوزادان، پرستاری نظامی، پرستاری اورژانس، پرستاری داخلی-جراحی و پرستاری کودکان دارای 10 امتیاز بازآموزی است.

در پایان این کارگاه 2 روزه به شرکت کنندگان گواهی حضور در دوره آموزشی ارائه خواهد شد.