Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1396/04/22 | Creator: 130

در راستای ظرفیت سازی و توسعه سیستم مراقبت چند تخصصی در مراقبت گروه پای دیابتی، پژوهشگاه اقدام به ترجمه کتاب مدیریت پای دیابتی کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، آخرین و به روزترین نسخه کنترل پای دیابتی نوشته مایکلای ادموندز، آلیتا وی.ام فاستر به همت محققان گروه پای دیابتی پژوهشگاه توجمه و منتشر شد.

در کتاب مدیریت پای دیابتی سیستم های مراقبتی چند تخصصی در کنترل شرایط خاص نظیر پای دیابتی که کنترل آن مستلزم وجود تیم درمانی میان رشته ای و بین رشته ای است به عنوان الگویی موفق مورد توجه قرار گرفته است.

همچنین، این کتاب با ارایه آخرین مطالب در حوزه شناسایی پای در معرض خطر، غربالگری و تشخیص زخم، مدیریت زخم، درمان های جراحی، برداشتن فشار، کنترل عفونت و مواجهه با زخم های مزمن می تواند مورد استفاده تمامی مراقبین بهداشتی در این حوزه باشد.

در مقدمه این کتاب آمده است:

کنترل بیماری های غیر واگیر و عوارض مرتبط با آن یکی از اهداف اصلی سازمان بهداشت جهانی که نهادی پیشرو در زمینه سلامت افراد است می باشد. طبق شواهد به عمل آمده شیوع جهانی دیابت تا سال 2035 به حدود 600 میلیون نفر می رسد که 80 درصد این افراد در کشورهای در حال توسعه زندگی خواهند کرد. زخم پای دیابتی یکی از شایعترین مشکلات قابل پیشگیری است که در کشورهای در حال توسعه شیوع بالاتری از دیگر کشورهای توسعه یافته دارد. پای دیابتی یکی از عوارض ماکرووسکولار دیابت است که تعداد زیادی از بیماران به ویژه با افزایش سالهای ابتال به آن دچار می شوند. با وجود پیشرفت های صورت گرفته در علم پزشکی همچنان در هر 20 ثانیه در جهان یک قطع عضو به دلیل عارضه دیابت رخ می دهد.

تشخیص زود هنگام و به موقع پای درمعرض خطر می تواند این فرصت را برای سیستم بهداشتی، خانواده و بیمار فراهم آورد تا با حداقل آسیب بتواند این عارضه را کنترل نموده و از آمپوتاسیون پیشگیری کند. یکی از راههای موثر برای کنترل دیابت و عوارض آن توانمند سازی مراقبین بهداشتی و اعضا تیم چند تخصصی در پای دیابتی است. سیستم های مراقبتی چند تخصصی درکاهش تعداد موارد آمپوتاسیون موثر بوده و قابلیت تکرارپذیری داشته و تحت عنوان الگوی مراقبتی موفق در دنیا شناخته شده است سیستم های مراقبتی مذکور پیوسته در حال اصلاح و ارتقاء می باشند و دراین کتاب ارایه شده است.

توضیح این که کتاب حاضرمشتمل بر هفت فصل با عناوین زیر می باشد:

فصل اول: مقدمه

فصل دوم: مدیریت مرحله اول: پای دیابتی

فصل سوم: مدیریت مرحله دوم: پا در معرض خطر بالا

فصل چهارم: مدیریت مرحله سوم: زخم پا

فصل پنجم: مدیریت مرحله چهارم: پای عفونی

فصل ششم: مدیریت مرحله پنجم: پای نکروتیک

فصل هفتم: مدیریت مرحله ششم: پای غیر قابل نجات