Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1396/08/23 | Creator: 130

مرکز تحقیقات غدد پژوهشگاه با همکاری پژوهشکده کبد و گوارش دانشگاه علوم پزشکی تهران کارگاه یک روزه آموزشی pathway Studio را با حضور مدرس و نماينده ناشر الزوير روز یکشنبه 21 آبان ماه سال جاری در سالن استاد دکتر باستان حق پژوهشگاه برگزار کرد.

در این کارگاه آموزشی که با حضور 40 نفر از اعضای هیات علمی، دانشجویان دکترای تخصصی و محققان حوزه علوم پزشکی برگزار شد، در ابتداى كارگاه دکتر وحیدحق پناه عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به معرفی ابعاد مختلف کار با پايگاه Pathway Studio پرداخت.

در بخش آغازین این کارگاه مباحثی در ارتباط با ابعاد مختلف کار با پایگاه Pathway Studio شامل کاربرد هوش مصنوعی در استخراج اطلاعات، معرفی تکنولوژی NLP در این پایگاه و قدرت آن در بازیابی اطلاعات، استخراج اطلاعات بر اساس مفهوم و روابط میان بیومولکول ها در پایگاه، پوشش محتویات پایگاه، تعریف Entity و Relation در پایگاه، طبقه بندی های Entity در پایگاه، معرفی Ontology پایگاه، جستجوی مقدماتی و تشکیل Relation میان Entityها، معرفی منو و ابزارهای پایگاه تشریح شد.

همچنین در بخش دوم این کارگاه مثال های پیچیده بیماری ها، بیومولکول ها و داروها و نحوه تشکیل شبکه از آنها، تشکیل شبکه های جدید و روابط میان بیماری ها، داروها و بیومولکول ها بر اساس سوال پژوهشی، نحوه طبقه بندی و ذخیره اطلاعات و معرفی Curated Pathways به سمع و نظر شرکت کنندگان رسید.

لازم به ذكر است كه Pathway Studio یک ابزار بیوانفورماتیک با تکنولوژی خوانش ماشینی (Machine Readin) و داده کاوی (Text Mining) است که به منظور استخراج اطلاعات مرتبط با ساختارهای بیومدیکال نظیر پروتئین ها، مولکول های کوچک، بیماری ها، پروسه های درون سلولی و سلول ها از متن مقالات PubMed و میلیون ها مقاله دیگر از بیش از 10000 عنوان مجله طراحی شده است.

Pathway Studio امکان تحلیل اطلاعات مربوط به واکنش های سلولی، فعل و انفعالات پروتئینی و متابولیسمی را با تصویرسازی مکانیسم بیماری ها و پروسه های بیولوژیکی میسر می سازد.