Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1396/08/27 | Creator: 130

کلینیک تخصصی دیابت و بیماری های متابولیک پژوهشگاه همزمان با روز جهانی دیابت نشست خبری را با موضوع عوارض دیابت با حضور متخصصان حوزه های مختلف برگزار کرد.

این نشست خبری با حضور دکتر محسن خوش نیت نیکو فوق تخصص غدد ، دکتر فاطمه یعقوبی و دکتر مهری مهراد متخصص کلیه ،دکتر رجبی فوق تخصص چشم و دکتر جوادی نيا متخصص قلب و عروق در محل کلینیک تخصصی دیابت واقع در خیابان انقلاب ابتدای خیابان استاد نجات الهی برگزار شد.

در این نشست خبری دکتر خوش نیت با اشاره به اینکه دیابت خیلی از اعضای بدن را درگیر می کند، گفت: بیش از ۴۰ درصد بیماران دیابتی درجاتی از افسردگی و اضطراب دارند و تقریبا ۲۰ درصد آنان افسردگی شدید دارند.

وی با اشاره به اینکه افسردگی سیکل معیوب ایجاد می کند، اظهار کرد: افسردگی، توانایی برای خود مراقبتی کاهش می دهد و فرد افسرده حوصله آزمایش قند خون، مصرف منظم داروها و مراجعه به پزشک را ندارد و این کار، مانع کنترل قند خون این فرد می شود.

این فوق تخصص بیماری غدد و متابولیسم ادامه داد: در افراد افسرده عوارض دیابت از جمله زخم پا به مراتب بیشتر است و توجه جدی به مسلائل روحی و روانی در بیمار دیابتی باید صورت گیرد. دکتر خوش نیت نیکو، افزود: توجه به بهداشت دهان و دندان؛ واکسیناسیون بیماران دیابتی از دیگر موضوعاتی است که بیماران دیابتی باید توجه داشته باشند.

وی بر لزوم کنترل نوسانات قند خون تاکید کرد و گفت: باید از نوسانات قند خون جلوگیری شود و فرد مبتلا به دیابت نباید در طول شبانه روز دچار نوسانات قند خون شود و اینکه ممکن است فردی معدل خون اش طبیعی باشد ولی نوسانات زیاد قند خون داشته باشد.

دکتر خوش نیت نیکو، با اشاره به اینکه از بروز افت قند خون هم باید جلوگیری کرد، گفت: افت قند خون در بروز عوارض دیابت نقش دارد. به خصوص در افراد بالای ۶۵ سال افت قند خون می تواند سبب بروز زوال عقل شده و برخی عوارض قلبی و عروقی را افزایش دهد. وی همچنین بیان کرد: افت قند خون هم پیدیده خطرناکی می تواند باشد و از بروز آن باید جلوگیری کرد. دکتر خوش نیت به تعداد بیماران دیابتی در ایران اشاره کرد و گفت: در ایران نزدیک به ۵ میلیون دیابتی داریم که تقریبا ۳۰ درصد از دیابت خودشان بی اطلاع ندارند و این بیماری در زنان هم کمی بیشتر از مردان مشاهده می شود.

بیش از 55 درصد دیالیزی ها دیابت دارند

در بخش دیگری از این نشست خبری، دکتر سید فاطمه یعقوبی متخصص کلیه و مجاری ادراری افزود: آمارها نشان می دهد که باید به عوارض کلیوی دیابت، توجه جدی تری شود.

وی با اشاره به اینکه 80 درصد بیماران پیوند کلیه، دیابتی هستند، گفت: درصد زیادی از بیماران دیالیزی دچار دیابت و فشار خون هستند.

دکتر یعقوبی، کنترل دقیق قندخون، چربی خون و فشار خون را از مهمترین عوامل مانع بروز عوارض بیشتر دیابت اعلام کرد و گفت: عموما دیابت نوع 2 دیر تشخیص داده می شود و معمولا بیماران با عوارض کلیه به پزشکان مراجعه می کنند.

وی ادامه داد که اگر بیمار زمانی به پزشک مراجعه می کند دچار عوارض دیابت شده باشد، فقط با کنترل فشارخون، قندخون، چربی خون، پروتئین دریافتی، کاهش وزن و مصرف سیگار می توان از پیشرفت سریع تر بیماری به سمت دیالیز جلوگیری کرد.

توضیح اینکه چهاردهم نوامبر مصادف با ۲۳ آبان ماه روز جهانی دیابت است و شعار امسال این مناسبت، «دیابت و زنان: حق ما داشتن آینده ای سالم» اعلام شده است. علت انتخاب این شعار با تاکید بر دیابت زنان، افزایش موارد ابتلا به دیابت در زنان عنوان شده است به گونه ای که طبق برآوردهای صورت گرفته، ۳۱۳ میلیون زن در دنیا در سال ۲۰۴۰ میلادی به دیابت مبتلا خواهند بود.