Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1396/12/06 | Creator: 130

به همت و تلاش پژوهشگران مرکز تحقیقات بیماری های مزمن و صعب العلاج پژوهشگاه "کتاب جامع بیماری سارکوپنی" منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم- این کتاب در برگیرنده مباحث عمده ای شامل تعریف بیماری سارکوپنی، اجزای بیماری و روش های سنجش و تشخیص آن، اپیدمیولوژی سارکوپنی در ایران و جهان، پاتوفیزیولوژی و علل مساعدکننده بیماری، نقش عواملی نظیر فعالیت بدنی و تغذیه در پیشگیری و درمان و همچنین بیماری ها و پیامدهای مرتبط با سارکوپنی می باشد و بخش های مهمی از آن برگرفته از پژوهش-های اصیل و یا مطالعات مروری و فراتحلیل های محققان پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم می باشد.

دکتر رامین حشمت، دکتر گیتا شفیعی ، ژاله شادمان، دکتر رضوان هاشمی، فاطمه خاتمی، زینب احدی و دکتر افشین استوار از مولفان این کتاب هستند که با مقدمه ای از سوی دکتر باقر لاریجانی ریاست پژوهشگاه انتشار یافته است.

در مقدمه این کتاب آمده است:

الگوی بیماری ها در چند دهه اخیر نشان از غلبه بیماری های غیرواگیر و افزایش چشمگیر فراوانی عوامل خطر مرتبط با آن ها دارد. این امر منجر به افزایش مرگ و ناتوانی ناشی از این بیماری ها و تحمیل بار عمده ای به لحاظ اقتصادی و اجتماعی بر دوش جامعه گشته است. از سویی دیگر، کنترل عوامل عفونی و کاهش مرگ دوران نوزادی و کودکی در سال های گذشته و ارتقاء سطح زندگی و خدمات مرتبط با سلامت در سالیان اخیر موجب شده تا در کنار افزایش امید به زندگی، جمعیت سالمندان کشور نیز به طور چشمگیری فزونی یابد.

نیازهای خاص افراد سالمند مستلزم شناسایی، مراقبت و مديريت موثر پیامدهای مرتبط با این برهه سنی به منظور جلوگیری از بحران های سالمندی است. بیماری سارکوپنی یا تحلیل عضلات اسکلتی وابسته به سن یکی از مهم ترین مباحث مرتبط با سلامت سالمندان است که همانند پوکی استخوان چهره¬ای خاموش دارد. این بیماری در صورت غفلت موجب بروز صدمات بسياري بر سلامت جامعه شده و هزينه هاي هنگفتی در پی خواهد داشت.

عوامل متعددی در بروز این بیماری نقش دارند که از آن جمله می¬توان به تغییرات نورودژنراتیو، کاهش تولید و یا اختلال عملکرد هورمون های جنسی و آنابولیک، تغییرات در ترشح سیتوکین ها، تغییرات در سنتز و تجزیه پروتئین ها واختلال در عملکرد میتوکندری ها اشاره نمود. لیکن فعالیت فیزیکی و الگوی تغذیه دو عامل بسیار مهم و مرتبط با شیوه زندگی هستند که نقش کلیدی در پیشگیری از رخداد چنین حالتی دارند.

ناتوانی فیزیکی و وابستگی در انجام امور فردی، زمین خوردن و شکستگی ازعوارض مهمی هستند که موجب شده محققین مجموعه استئوپروز و سارکوپنی را تحت عنوان سندرم اختلال حرکت در نظر بگیرند. از سویی دیگر نشان داده شده است که سارکوپنی با بسیاری دیگر از پیامدهای مرتبط با سلامتی نظیر بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سندرم متابولیک، انواع سرطان-ها، سایر سندرم های سالمندی، بستری شدن طولانی در بیمارستان و مرگ ناشی از انواع بیماری ها ارتباط بسیار جدی و محکمی دارد.

بر اساس معیارهای تشخیصی و ابزار های مختلف اندازه گیری، شیوع سارکوپنی در جهان متفاوت گزارش شده است. برآوردها نشان می دهند که در حدود 10-5 درصد از افراد بالای 65 سال در کشورهای توسعه یافته مبتلا به سارکوپنی هستند و مطالعات مروری و فراتحلیل های همکاران ما نشان دهنده شیوع کلی 10 درصدی این بیماری در جمعیت سالمند جهان است. هم چنین مطالعه اولیه در ایران در سال 2011 شیوع سارکوپنی را در مردان حدود 20 درصد و در زنان حدود 15 درصد برآورد نموده است که نشانگر شیوع بالای آن در جمعیت سالمند ایرانی می باشد. پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با درک مناسب و به موقع از اهمیت این امر در کنار بیماری پوکی استخوان و در راستای فعالیت های گذشته خود به عنوان عضو فعال بنیاد بین المللی پوکی استخوان، برنامه ریزی های جدی برای گسترش فعالیت¬های

پژوهشی مرتبط با این بیماری به عمل آورده و در حال حاضر در کارگروه سارکوپنی بنیاد بین المللی پوکی استخوان به منظور طراحی مداخلات موثر در پیشگیری و درمان سارکوپنی فعالیت می نماید. بنابر آن چه گفنه شد ضروری به نظر می رسد تا توجه پزشکان و پژوهشگران عرصه های علوم بهداشتی و بالینی به این بیماری مهم جلب شود. بدون شک اقدام همکاران اینجانب در مرکز تحقیقات بیماری های مزمن و صعب العلاج در تدوین کتاب جامع بیماری سارکوپنی گام بسیار ارزنده ایست تا بتواند پژوهشگران رشته های مختلف و پزشکان ارائه کننده خدمات سلامتی با زمینه های تخصصی متفاوت را با جنبه های گوناگون بیماری سارکوپنی آشنا سازد. ضمن ارزوی توفیق روزافزون برای تمامی تلاش گران عرصه علم، امیدوارم تا حاصل این تلاش ها موجب کاهش آلام بیماران به خصوص سالمندان عزیز کشورمان باشد.