Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1397/02/22 | Creator: 130

دویست و چهلمین گردهمایی انجمن متخصصین غدد درون‌ريز کشور با موضوع استئوپروز و روش های تشخیص سریع تر با استفاده از اطلاعات مرتبط صبح روز پنجشنبه 20 اردیبهشت ماه سال جاری با حضور اعضای انجمن متخصصین غدد درون‌ريز کشور ، فلوشیپ های غدد و پژوهشگران برگزار شد.

در این جلسه دکتر باقر لاریجانی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم پوکی استخوان را نوعی بیماری خاموش خواند که در آن استخوان ها قدرت و استحکام خود را از دست می دهند و شکننده تر می شوند.

وی با اشاره به این که پوکی استخوان در زنان به دلیل تغیرات هورمونی ایجاد شده در طول یائسگی نسبت به مردان شیوع بیشتری دارد، افزایش شیوع آن را همچنین در جمعیت های جوان و زنان باردار مساله ای نگران کننده خواند و افزود: از آنجایی که افراد مبتلا به پوکی استخوان در معرض خطر شکستگی بالاتر استخوان قرار دارند انجام غربالگری میتواند ریسک شکستگی ناشی از پوکی استخوان را کاهش دهد.

وی همچنین میزان شیوع پوکی استخوان در جهان را بالاتر از سرطان سینه در زنان و سرطان پروستات در مردان خواند و تصریح کرد: از آنجایی که بیشتر افراد مبتلا به پوکی استخوان علامت خاصی ندارند درصد قابل توجهی از موارد ابتلا به پوکی استخوان مخصوصا شکستگی ستون فقرات که به آسانی قابل تشخیص نیست دیر تشخیص داده می شوند.

دکتر لاریجانی به پروتکل های مختلف علمی جهت اصلاح خطر سقوط اشاره کرد و گفت: با انجام مداخلاتی این امکان وجود دارد که خطر شکستگی ناشی از سقوط را در افراد کاهش داد.

وی در ادامه به انواع روش های تشخیصی استئوپروز و مزایا و معایب استفاده از هر کدام اشاره کرد و گفت: اسکن دگزا (DEXA) یک روش تصویربرداری با دوز پایین اشعه ایکس است که تراکم مواد معدنی در استخوان‌های را اندازه‌گیری می‌کند و به عنوان روش متداولی در اقصی نقاط دنیا و کشور ایران استفاده می شود.

وی تاکید کرد: هر چند چالش هایی در رابطه با انواع دستگاه های مورد استفاده در کشور ایران وجود دارد.

دکتر لاریجانی در ادامه، به ابزار ارزیابی خطر شکستگی(FRAX) اشاره کرد که بعنوان یک ابزار پیش بینی بروز شکستگی های ناشی از پوکی استخوان توسط سازمان بهداشت جهانی و دانشگاه شفلد ارائه شده است.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با بیان اینکه روشFRAX نسبت به سایر روش های تشخیصی و درمانی پوکی استخوان، هزینه کمتری دارد افزود: ایران تنها کشوری در منطقه است که قرار است با بهره گیری از داده های بومی ابزار FRAX را در کشور اقتباس کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین به توضیح دیگر روش های تشخیصی پوکی استخوان شامل انجام تستهای نشانگر تشکیل استخوان(Bone Turnover )، بررسی ژن های مستعد (genetic backbone) و میکروRNA ها پرداخت.

دکتر لاریجانی به همکاری علمی بین المللی پژوهشگاه جهت ساخت دستگاه شناسایی افراد در معرض استوپروز و شکستگی های ناشی از آن(به اختصار POCOsteo) اشاره کرد و گفت: این طرح تحقیقاتی منتج از یک کنسرسیوم بین المللی با مشارکت چندین نهاد تحقیقاتی و شرکت دانش بنیان اروپایی است که موفق به کسب گرنت تحقیقاتی چشم انداز 2020 اتحادیه اروپا نیز شده است.

در این پروژه با بهره گیری از سنسورهای الکتروشیمیایی پروتئومیک و ژنومیک و همچنین بهینه سازی این سنسور ها و ترکیب آنها در یک کارتریج میکروفلوئیدی ابزاری مراقبتی طراحی شده است که از طریق آن ارزیابی پیشگیری، تشخیص و درمان پوکی استخوان محقق می شود.

وی اضافه کرد: پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسمبعنوان یکی از همکاران اصلی این طرح تحقیقاتی در کنار یک دانشگاه اروپایی مسئولیت اعتبارسنجی بالینی این ابزار را بر عهده دارد.

در پایان این جلسه، کیس ریپورت توسط دکتر شیما مولایی فلوشیپ غدد درون ریز پژوهشگاه انجام شد که بازخورد های لازم از سوی اساتید حاضر در جلسه در این خصوص ارائه شد.