Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1397/03/13 | Creator: 130

فعالیت ها، دستاوردها و همکاری پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در پروژه های ملی طی نشستی مورد بررسی قرار گرفت. در این نشست بر ظرفیت های پژوهشگاه برای آموزش پزشکان عمومی و متخصصین در حوزه علوم غدد و متابولیسم تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، فعالیت ها و دستاورد های پژوهشگاه در سه حوزه پژوهش، آموزش و ارائه خدمات سلامت طی بازدیدی با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین معاونین تحقیقات و فن آوری و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در جمع اعضای پژوهشگاه، ارائه شد.

در آغاز این دیدار، دکتر باقر لاریجانی رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با اشاره به این که این پژوهشگاه در سال 1373 کار خود را در مجموعه کوچکی واقع در طبقه پنجم بیمارستان شریعتی آغاز کرده است تصریح کرد: به کمک اعضای هیات علمی همکار، این پژوهشگاه توانسته است در مسیر رشد و بالندگی قرار گرفته و به عنوان قطب علمی منتخب کشور در حوزه بیماری های غدد به خصوص دیابت و استئوپروز در کشور شناخته شود. EMRI وی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم را شامل 13 مرکز تحقیقاتی خواند که توانسته اند دستاورد های بسیاری را در حوزه بیماری های غیرواگیر محقق کنند. وی تعداد محققین یک درصد دانشمند برتر دنیا در پژوهشگا ه را حدود 5 درصد کل کشور خواند و افزود: حدود 50 درصد انتشارات کل کشور در حوزه غدد توسط محققان این پژوهشگاه انتشار یافته است.

دکتر لاریجانی با اشاره به جایگاه بالای کشور ایران در منطقه و در دنیا در حیطه آندوکرین تصریح کرد: پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم در ارزیابی سال 1395 مراکز تحقیقات دارای ردیف مستقل بودجه بالینی در کشور از نظر تعداد کل مقالات و تعداد مقالات چاپ شده در مجلات Q1حایز رتبه اول بوده است.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم تعداد اعضای هیات علمی پژوهشی شاغل در این مرکز را 23 نفر اعلام کرد و اضافه کرد: در حال حاضر 12 دانشجو در مقطع دکترای تخصصی ، 2 پزشک پژوهشگر، 5 محقق فرصت مطالعاتی در این پژوهشگاه مشغول به تحقیق اند و دوره فلوشیپ تخصصی غدد با حضور 6 دانشجو در جریان است. EMRI دکتر لاریجانی با اشاره به همکاری پژوهشگاه در طرح چند مرکزی چشم انداز 2020اتحادیه اروپا، پروژه POCOsteo را تنها پروژه کشور در این پروژه خواند که توانسته اند ارتباطات بین المللی موفقی را شکل دهد.

همچنین، رئیس پژوهشگاه برگزاری دوره های جامع آموزش دیابت برای پژشکان عمومی، سمینار ها و کارگاه های تخصصی و همچنین کارگاه های آموزش پای دیابتی توسط این پژوهشگاه را از ماموریت های مهم آن خواند و افزود: برای مثال در نتیجه آموزش های داده شده توسط گروه تحقیقات پای دیابتی میزان قطع عضو در بیمارستان شریعتی که پیش از برگزاری این آموزش ها حدود 40 درصد بود به کمتر از 5 درصد تقلیل پیدا کرد.

وی با ذکر این که پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم تجربه انجام پروژ های ملی موفقی را در کارنامه خود دارد ادامه داد: به همت مرکز تحقیقات بیماری‎های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اطلس بار بیماری‌ها در سطح ملی و استانی به چاپ رسیده و به عنوان اولین گزارش جامع در زمینه بار بیماری های ایران می تواند در حوزه وضعیت سلامت و بیماری در سطوح ملی و استانی عمل نموده و اطلاعات ارزشمند آن برای بهره برداران بخش های مختلف کشور مهم و قابل استناد باشد.

دکتر لاریجانی کوهورت سلامت سالمندان بوشهر، کوهورت سلامت بهورز، مطالعه کاسپین، مطالعه آیموس، مطالعه تعیین پروفایل متابولومی و پروتئومی جمعیت کشور ، مطالعه DiaCare را از مهمترین پروژ های ملی پژوهشگاه خواند که با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی کشور به انجام رسیده یا در حال اجرا هستند. EMRI در بخش دیگری از این جلسه دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز ضمن تحسین برانگیز خواندن فعالیت های پژوهشگاه بعنوان یک الگوی کشوری، آن را مرکزی خواند که نه تنها در پژوهش فعال است بلکه توانسته است در آموزش و درمان هم پیشرو باشد.

دکتر رئیسی با اشاره به ظرفیت های موجود برای کمک به محققان حوزه سلامت از همکاری معاونت بهداشت در اجرای پیمایش های ملی حوزه بهداشت جهت شناسایی شایع ترین مشکلات بهداشتی کشور خبر داد و گفت: توانمندسازی پزشکان عمومی در حیطه های تخصصی مختلف از ضرورت های توسعه نظام سلامت است و امیدوارم بتوان از ظرفیت آموزشی پژوهشگاه غدد جهت آموزش جامعه پزشکان عمومی بهره گرفت تا گامی در جهت منطقی کردن هزینه های سلامت برداشته شود. EMRI دکتر رئیسی همچنین اظهار کرد: می توان از ظرفیت کلینیک های فوق تخصصی دیابت و بیماریهای متابولیک پژوهشگاه به جهت معرفی یک مدل موفق ملی هم برای اجرای رجیستری و هم به جهت ارائه خدمات بهره گرفت و در خصوص فراهم کردن اعتبارات در این راستا اعلام موافقت کرد. در ادامه این جلسه، دکتر صحراییان معاون تحقیقات و فن آوری دانشگاه نیز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم را به مثابه یکی از فرزندان ارشد خانواده دانشگاه علوم پزشکی تهران خواند که میتواند در رشد و بالندگی دانشگاه نفش مهمی داشته باشد و افزود: خوشبختانه مشخصه پژوهشی بودن و فکر پژوهشی داشتن در اکثر اعضای هیات علمی این پژوهشگاه متبلور است. دکتر صحراییان همچنین اظهار کرد: امیدواریم معاونت فن آوری دانشگاه بتواند از ظرفیت های مراکز تحقیقاتی وابسته به پژوهشگاه به جهت ساماندهی نیاز های پژوهشی در حوزه های مختلف سلامت بهره بگیرد.

دکتر علیرضا دلاوری معاون بهداشت دانشگاه نیز در این جلسه خواهان بهره مندی از ظرفیت های آموزشی پژوهشگاه برای آموزش پزشکان عمومی و پزشکان خانواده شد.