Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1397/08/12 | Creator: 130

جلسه شورای راهبردی شبکه های تحقیقاتی دیابت و استئوپروز كشور همزمان با برگزاری سمپوزیوم تازه های پوکی استخوان روز پنجسنبه سوم آبان ماه سال جاری در محل ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

در این جلسه، که با حضور دکتر باقر لاریجانی رئیس پژوهشگاه ، جمعی از مدیران وزارت بهداشت و اعضای شورای راهبردی شبکه های تحقیقاتی دیابت و استئوپروز برگزار شد، مباحث و چالش های مطرح در زمینه انجام و پیشبرد تحقیقات کشوری و چند مرکزی در حوزه دیابت و استئوپروز به بحث و بررسی گذاشته شد.

گزارش پیشرفت و استقرار کلینیک های دیابت و برنامه ثبت دیابت در دو سطح 1 و 2 ، به روز رسانی گایدلاین دیابت و بومی سازی گایدلاین پای دیابتی، گزارش اولیه طرح تحقیقاتی DiaCare در استان مازندران و گزارش فعالیت های آکادمی دیابت ایران از عمده مباحث مطرح در جلسه شورای راهبردی شبکه های تحقیقات دیابت و استئوپروز کشور بودند.

همچنین سامانه مدیریت یکپارچه شکستگی ثانویه (FLS) و پروتکل پیمایش جدید مطالعات چندمرکزی استئوپروز ایرانیان (IMOS) نیز در ادامه جلسه معرفی و پیشرفت های اخیر در اجرای این دو طرح به سمع و نظر اعضای شورای راهبردی شبکه تحقیقات استئوپروز کشور رسید.

در ادامه این جلسه، دکتر لاریجانی همکاری پژوهشگاه را در طرح بین المللی ساخت دستگاه پیش بینی و تشخیص خطر شکستگی پوکی استخوان موفقیتی ارزشمند برای جلب سرمایه خارجی خواند و گفت: پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم موفق شده است تا به عضویت در یک کنسرسیوم فراملی متشکل از چندین کشور اروپایی به عنوان اولین نهاد ایرانی به عنوان یک شریک پژوهشی حمایت مالی افق 2020 اتحادیه اروپا را با همکاری چندین دانشگاه و مرکز معتبر بین المللی کسب کند.
 

گفتنی ست در حاشیه برگزاری این جلسه از برگزیدگان سال دیابت کشور از ۶ نفر از اساتید حوزه دیابت به پاس خدمات ایشان در زمینه آموزش، تحقیق، نوآوری و دانش مرتبط با بیماری دیابت در سه حوزه مربی برتر، محقق برتر و دانشمند برتر تقدیر شد.

در این مراسم از دکتر محمدرضا گنجعلی و دکتر پرویز نوروزی به عنوان دانشمند برتر، دکتر رامین حشمت و دکتر ابراهیم خمسه بعنوان محقق برتر و دکتر مریم رزاقی آذر و دکتر زهرا کاشی به عنوان مربی برتر تقدیر شد.

توضیح اینکه جایزه سال دیابت هر سال با هدف بهبود درمان و پیشگیری از عوارض دیابت در ایران، افزایش تحقیقات و مطالعات بالینی در ایران، افزایش تبادلات بین المللی در زمینه دانش دیابت و تاثیر گذاری بر مدیریت دیابت به برترین ها در این حوزه اهدا می شود.