Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1397/09/10 | Creator: 130

سمپوزیوم تازه های درمان دیابت با محورهای راهنمای بالینی در مدیریت دیابت، پیشگیری و درمان دیابت، بیماری دیابت در نوجوانان و سالمندان، تغذیه در دیابت و توانمندسازی بیمار دیابتی روز پنجشنبه 8 آذر ماه سال جاری در سالن همایش بیمارستان امام خمینی (ره) برپا شد.

در مراسم افتتاحیه این سمپوزیوم دکتر باقر لاریجانی رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دیابت را شایع ترین بیماری متابولیک مزمن در جهان خواند.

وی با اشاره به این که مطالعه های اخیر روند فزاینده و رو به رشد دیابت را در جهان نشان داده است تصریح کرد: تعداد بیماران دیابت در جهان تا سال 2040 به بیش از 642 میلیون نفر خواهد رسید که این افزایش در کشور های در حال توسعه شدید تر است.

نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر با بیان این که جمعیت بیماران مبتلا به دیابت در کشور نیز رو به افزایش است ادامه داد: بررسی روند تغییرات شیوع دیابت از سال 2005 تا 2011 نشان دهنده افزایش 35 درصدی در تعداد مبتلایان به این بیماری مزمن است.

دکتر لاریجانی افزود: طبق آمارهای جهانی شیوع دیابت و اختلال تحمل گلوکز در سال 2017 در ایران به ترتیب حدود 5 میلیون نفر و 4 میلیون نفر گزارش شده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از بیماری های غیرواگیر قابل انتساب به دیابت هستند ادامه داد: هرچه اپیدمی بیماری گسترده تر می شود هزینه این بیماری مشتمل بر تشخیص، درمان و عوارض ناشی از ان نیز افزایش می یابد به طوری که هزینه پزشکی بیماران دیابتی 2/3 برابر بیش از بیماران غیردیابتی است.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم خاطر نشان کرد: دیابت می تواند علت اصلی بسیاری از اختلال ها از جمله نابینایی، نارسایی کلیه، قطع عضو ، حمله های قلبی و سکته باشد و به دلیل اثر اقتصادی قابل توجه دیابت بر بیماران، خانواده ها و نظام سلامت، مدیریت و مراقبت از این بیماری به هزینه بالایی نیاز دارد. در حال حاضر 12 درصد کل بودجه سلامت جهان صرف دیابت می شود.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم تلاش برای دستیابی به رویکرد های درمانی جدید تر با هدف بهبود هر دو پیامد کنترل قند خون و کاهش خطر ابتلا به عوارض را با توجه به سرعت افزایش شیوع بیماری دیابت و هزینه کلان ناشی از آن که به جامعه تجمیل می شود حائز اهمیت خواند.

دکتر لاریجانی در ادامه به فعالیت های پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم در برنامه ریزی کلان برای مقابله با بیماری دیابت اشاره کرد و افزود: نقشه راه پژوهش دیابت کشور با هدف شناسایی نقاط ضعف و قوت و خلا های پژوهش در دیابت در کشور و تدوین استراتژی برای پژوهش های آتی در زمینه بیماری دیابت به همت مرکز تحقیقات دیابت تدوین شده است.

نائب رئیس همچنین با اشاره به مطالعه بار بیماری ها که توسط مرکز تحقیقات بیماری های غیر واگیر پژوهشگاه انجام شده است گفت: این طرح با تمرکز بر میزان های مرگ و میر، امید زندگی و علل اختصاصی مرگ، به تفکیک جنسیت در 19گروه سنی و پوشش 31 استان کشور برای حدود170 علت مرگ در سطح ملی ، استانی و شهرستانی انجام شده است. دکتر لاریجانی همچنین تدوین سند ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر و عوامل خطر منتسب به آن را گامی مثبت برای سیاست گذاری و برنامه ریزی هماهنگ در سطح ملی برای مقابله با بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت خواند.

گفتنی ست سمپوزیوم تازه های درمان دیابت با هدف ارائه دستاورد های نوین و اعتلای علمی سطح دانش پزشکی با تاکید بر رویکرد جامع چند رشته ای در مدیریت بیماری دیابت به همت مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شبکه تحقیقات دیابت کشور برگزار شد.