Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1397/11/01 | Creator: 130

جلسه ادواری مراکز تحقیقاتی وابسته به پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با هدف آشنایی درون بخشی مراکز تحقیقاتی پژوهشگاه با سازو کارها و فعالیت های در دست انجام و بهره گیری از تجارب و هم اندیشی با مراکز دیگر به میزبانی مرکز تحقیقات غدد پژوهشگاه 20 دی ماه سال جاری در سالن استاد باستان حق پژوهشگاه برگزار شد.

در این جلسه که با حضور روسا، معاونین و دبیران مراکز تحقیقاتی پژوهشگاه برگزار شد ، دکتر محمد رضا مهاجری تهرانی معاون پژوهشی این مرکز به بیان حلاصه ای از فعالیت ها و دستاورد های این مرکز تحقیقاتی پرداخت.

ایشان با بیان اینکه مرکز تحقیقات غدد از سال 1373 به عنوان اولین مرکز تحقیقاتی پژوهشگاه شروع به فعالیت کرده است این مرکز را دربردارنده 3 زیر گروه شامل نوروآندوکرین، تیروئید و تغذیه خواند.

دکتر مهاجری همچنین اولویت های برنامه عملیاتی این مرکز تحقیقاتی را شامل انجام پژوهش در رابطه با Endocrine neoplasms، سیستم ثبت سرطان های آندوکرین، انجام مطالعات پایه در زمینه تشخیص و درمان سرطان های تیروئید، تشکیل درمانگاه جامع تیرویید و انجام مطالعات روی اختلالات غدد و متابولیسم کلسیم و استخوان ناشی از بیماری تالاسمی و درمان آن بعنوان مدلی برای درمان بیماریهای اولیه غدد نام برد.

ایشان همجنین ادامه پروژه ثبت الکترونیکی تومورهای هیپوفیز، برنامه شناسایی تومورمارکرها در نمونه های پاتولوژی مربوط به تومورهای هیپوفیز ، ادامه ثبت سرطانهای تیرویید و بیماری های اندوکرین در تالاسمی را در کنار تدوین و اجرای پروژه های مشترک با گروه بیوشیمی دانشگاه با عناوین تعیین فاکتورهای التهابی احتمالی در هایپوگنادیسم مردان و تعیین حضور RNA های خاص در بیماران مبتلا به سرطانهای پاپیلاری و فولیکولار تیرویید را از دیگر پژوهش های مهم در حال اجرا در این مرکز نام برد.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات غدد تعداد طرح ها و پایان نامه های در حال اجرا در این مرکز را 35 طرح و 9 پایان نامه خواند و تعداد مقالات چاپ شده این مرکز در سال 2018 را شامل 53 مقاله خواند که از آن میان 35 مقاله در پایگاه اطلاعاتی ISI نمایه شده است.

ایشان همچنین با اشاره به فعالیت مرکز تحقیقات غدد در ارتباط با ثبت الکترونیکی تومورهای هیپوفیز افزود: ثبت الکترونیکی اطلاعات بیماران مبتلا به تومورهای غده هیپوفیز در نرم افزار کشوری هیپوفیز از شهریور ماه 1394 در بخش و درمانگاه غدد شهید داستانی بیمارستان شریعتی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شده است و تاکنون اطلاعات مرتبط با 352 بیمار به به تفکیک نوع بیماری (پرولاکتینوما، کوشینگ، اکرومگالی و نان فانکشنال) ثبت شده است.

در پایان این نشست، نقاط ضعف و قوت و راه های ارتقا فعالیت های این مرکز مورد بحث و هم اندیشی قرار گرفت.