Interio

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران

قطب علمی منتخب کشور، همکار سازمان بهداشت جهانی در پژوهش، آموزش، و مدیریت استئوپروز و دیابت
نقشه سایت   En   Fa

1398/02/02 | Creator: 130

سومین همایش بهاره چشم پزشکی 28 الی 30 فروردین ماه 1398 در محل سالن همایش های رازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علووم غدد ومتابولیسم، این همایش با هدف برقراری ارتباط بین علوم پایه و بالین برگزار شد و امکان انتقال دانش پیشرفته به گروههای تخصصی و فوق تخصصی چشم پزشکی را فراهم کرد تا آخرین پیشرفت های چشم پزشکی ارائه شده و چالش های تشخیص و درمان بیماریهای مختلف چشم توسط اساتید برتر رشته های مختلف به بحث گذاشته شود.

همایش فوق با همکاری و حمایت IRAVO (انجمن تحقيقات چشم پزشكي و علوم بينايي ايران) که یک سازمان چند رشته ای و پل ارتباطی دستاوردهای علوم پایه در زمینه چشم پزشکی باعلوم بالینی است برگزار شد.

در این همایش مقالات و مطالب علمی متعددی در قالب پنل های تخصصی مختلف ارائه شد.

گفتنی ست، درسومین روز از این همایش، پنل تخصصی کارگاهی تحت عنوان: "Ethics, Legal Issues and Marketing" به سرپرستی دکتر بابک ارجمند و دکتر سید حمیدرضا آقایان، رئیس و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلول درمانی و پزشکی بازساختی برگزار شد.

همچنین دکتر بهنوش زارع نماینده سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر رضا سامانی عمانی متخصص اخلاق در حوزه زیست پزشکی از پژوهشگاه رویان نیز از اعضای دیگر این پنل بودند.

در این پنل، دکتر بابک ارجمند به ایراد سخنرانی تحت عنوان: “Stem Cell Translational Medicine; A Bridgeable Gap Between Basic Science and Clinical Application”پرداخت.

ایشان توضیحاتی در زمینه اصول ترجمان علوم پایه به بالین ارائه کرده و با اشاره به لزوم طراحی اصولی و انجام صحیح مطالعات پایه و پیش بالینی به منظور ورود به فاز کاربرد بالینی این مطالعات برای استفاده در درمان بیماری ها، عبور از مرحله پایه به بالین را امکان پذیر و دست یافتنی دانست و تصریح کرد انجام مطالعات پیش بالینی با کمک به ارزیابی Safety، Efficacy، Feasibility یک محصول سلولی پیش از استفاده در فازهای بالینی و انسانی، نقش بسزایی در کاهش ریسک و افزایش اثر بخشی آن محصول در فاز کلینیکی خواهد داشت.

در ادامه، دکتر سید حمیدرضا آقایان، به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این پنل، مطالبی را تحت عنوان: “Cell Therapy Products Commercialization; The Current State and Future Perspectives”مطرح کرده و در خصوص مفاهیم سیستم های مدیریت و تضمین کیفیت با تمرکز بر استانداردهای ISO و GMP سخن گفت.

همچنین، دکتر آقایان در زمینه ترجمان مطالعات سلول درمانی و نگرانی های ایمنی کاربرد این سلول ها در بیماران و ضوابط موجود سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه سلول درمانی اطلاعات ارزشمندی را در اختیار حضار قرار داد.