Interio

کلینیک مجازی دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

1391/03/28 | ایجاد کننده: 41

چرا بیماران دیابتی نیازمند توانبخشی هستند؟ متخصصین توانبخشی چه درمان هایی می توانند جهت بهبود کیفیت زندگی بیماران دیابتی انجام دهند؟

EMRI شیوع بیماری دیابت در قرن حاضر بسیار افزایش یافته است. دوسوم از میزان مرگ و میر میان بیماران دیابتیک ناشی از بیماری های قلبی عروقی، سکته های مغزی ناشی از آترواسکلروز، افزایش فشار خون و تجمع چربی هاست. همین طور شیوع عوارض عروقی و عصبی در این بیماران منجربه آسیب مزمن سیستم عصبی و عروقی می شود که درنهایت منجر به افتادن های مکررو بی تعادلی، مشکلات عضلانی اسکلتی، مشکلات دست، زخم پای دیابتی و قطع عضو می گردد. همچنین بیماران دیابتیک عموما افراد فعالی از نظر فیزیکی نیستند و دچار کاهش ظرفیت های ورزشی و عملکرد سیستم قلبی عروقی می باشند.

براساس تجربیات کشورهای توسعه یافته، ورزش و توانبخشی به عنوان کلید اصلی درمان و کنترل این بیماری به همراه تغذیه و دارو درمانی معرفی می شود و به عنوان روشی موثر جهت کنترل و درمان بیماری دیابت و عوارض بهره برده اند. در واقع، توانبخشی و فیزیوتراپی به عنوان درمانی در کنترل دیابت و عوارض جانبی این بیماری مطرح است که می تواند در طراحی برنامه های ورزشی انفرادی و گروهی به این افراد کمک کند تا در این مسیر، نه تنها کیفیت زندگی این بیماران را افزایش دهد بلکه نا توانی های این بیماران را در جهت رسیدن به یک برنامه ورزشی مناسب ارتقا و رفع کند.

لذا نیاز این بیماران به کلینیک توانبخشی جامع نگر نسبت به این بیماری و عوارض آن ضرورتی انکار ناپذیر است. هدف ما در کلینیک های توانبخشی بیماران دیابتی کاهش عوارض جانبی بیماری دیابت از طریق آموزش و توانبخشی می باشد.

کلینیک فیزیوتراپی و تعادل

بیمارانی که عوارض مرتبط با سیستم اسکلتی مثل شانه یخ زده، مفاصل نوروپاتیک، سندرم های دست، ضعف عضلانی، کاهش حرکت بین مفصلی، زانو درد و کمر درها، کاهش توانایی راه رفتن ومشکلات تعادلی ناشی از دیابت را تجربه میکنند، در این کلینیک پذیرش می شوند. همچنین ورزش های تعادلی نیز به این بیماران آموزش داده می شود تا در منزل بیمار بتواند مستقلا این تمرینات را جهت جلوگیری از افتادن های مکرر انجام دهد.

کلینیک آموزش ورزش هوازی و ماساژ درمانی

تمام بیمارانی که دیابتیک شناخته میشوند بایستی وارد این کلینیک شوند تا آموزش های لازم نسبت به ورزش های هوازی مفید را در یافت کنند. در این کلینیک تمامی انواع ورزش های هوازی مثل پیاده روی، دوچرخه ثابت ، شنا ، تردمیل آموزش داده می شود همچنین کلاس مخصوصی برای آموزش ماساژ درمانی و مراقبت ها مخصوص بیماران دیابتیک در نظر گفته شده است تا خود بیمار بتواند مشارکتی فعال در بهبود خونرسانی اندام ها داشته باشد.

کلینیک ترمیم زخم های پای دیابتی

بیماران دیابتی به میزان زیادی با مشکل زخم پای دیابتیک در گیر هستند که پس از رفع عفونت پاها، ترمیم این زخم ها به کندی انجام می شود. برای این منظور، در توانبخشی جهت تسریع در بهبودی زخم از لیزر درمانی و الکترو تراپی به همراه دارو ها استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری از عود زخم پای دیابتی در افراد در معرض خطر، اصلاحات الگوی وزن اندازی پا ها به وسیله کفش طبی یا فیزیوتراپی پا ها همزمان انجام می شود.

کلینیک فیزیو تراپی پا

توانبخشی بیماران دیابتی عوارض مرتبط با پای دیابتیک که در اثر آسیب های سیستم عصبی و عروقی پا ها ایجاد می شود را در نظر گرفته است. در این کلینیک بیمارانی که باعلایمی مانند درد، سوزش، بی حسی، ضعف عضلانی ،بدشکلی های پا یا پوست و بی تعادلی یا زمین خوردن های مکرر مراجعه می کنند مورد درمان قرار می گیرند و تا حد ممکن برای کاهش درد، برقراری جریان خون پاها و کاهش بد شکلی ها تحت درمان قرار می گیرند. همچنین ورزش های خاص جهت بهبود تعادل، بهبود قدرت عضلات پا و کنترل راه رفتن به این بیماران آموزش داده می شود.

کلینیک آمادگی جسمانی و توانبخشی قلبی

ورزش های هوازی کنترل شده به عنوان روشی موثر به همراه کنترل تغذیه و داروها جهت مهار دیابت شناخته شده است واز جمله ورزش های ضروری برای کاهش وزن این بیماران می باشد که از آن ها درجهت کنترل قند خون و وزن بیماران دیابتی می توان بهره برد. همچنین تا حدود 70 درصد بیماران دیابتیک به عوارض قلبی عروقی دیابت دچار می شوند که نیازمند توانبخشی قلبی جهت بازگشت به میزان فعالیت فیزیکی نرمال هستند از این رو بسیاری از بیماران دیابتی می توانند جهت کنترل قند و کاهش وزنشان با ورزش و بهبود ظرفیت های قلبی و تنفسی شان وارد این کلینیک شوند.

کلینیک فیزیو تراپی دست

مشکلات و سندرم های دست ناشی از آسیب سیستم عصبی دست ها در بیماران دیابتیک بسیار شایع است که گاهی تا جراحی هم پیش می رود. در این کلینیک سعی می شود که تا حد ممکن عملکرد سیستم عصبی و عروقی را بهبود بخشیم تا عوارض دست ناشی از دیابت در این بیماران کاهش یابد.

کلینیک درد

تعداد زیادی از بیماران دیابتیک از درد های نوروپاتی ناشی از عوارض تخریب سیستم عصبی رنج می برند که گاهی بسیاری از این درد ها با دارو ها درمان نشده و نیازمند درمان از طریق توانبخشی است. در این کلینیک از روش های جدید کنترل درد مثل طب سوزنی جهت کاهش درد استفاده می شود که مهم ترین هدف آن ایجاد آرامش ناشی از رفع یا کنترل درد است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با خانم دکتر هدی سلسبیلی (شماره تماس: 09392100380)، کلینیک تخصصی دیابت دانشگاه علوم پزشکی تهران تماس حاصل فرمایید.


کلمات کلیدی