Interio

کلینیک مجازی دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

1390/10/18 | ایجاد کننده: Admin

انسولین

EMRI انسولین، هورمونی است که به منظور کنترل قند خونِ همۀ مبتلایان به دیابت نوع 1و برخی از مبتلایان به دیابت نوع 2 و دیابت حاملگی استفاده می شود. دیابتی های نوع 1 به تزریق روزانۀ انسولین نیاز دارند، زیرا سلول های بتا در لوزالمعده این افراد تخریب شده و دیگر قادر به تولید انسولین و حفظ قند خون در حد نرمال نمی باشد. انسولین با هدایت قند داخل خون به درون سلول ها، انرژی بدن را تأمین می نماید. انسولین مورد نیاز اینکه شما روزانه به چند واحد انسولین نیاز دارید و در چه ساعاتی باید تزریق خود را انجام دهید، به عوامل زیر بستگی دارد: -نوع انسولین تجویز شده توسط پزشک -رژیم غذایی -فعالیت بدنی -دیگر داروهای مصرفی -مقدار انسولینی ( در صورت وجود) که از سلول های بتای فعال باقی مانده در لوزالمعده ترشح می شود  
 

  انواع انسولین

  بیشتر انسولین هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند به صورت مصنوعی و مطابق با ساختار انسولین موجود در بدن انسان در آزمایشگاه ها تولید می شوند. در هر حال، هنوز هم عده معدودی از افراد دیابتی از انسولین های حیوانی استفاده می کنند. انسولین های انسانی تولید شده به 6 دسته سریع الاثر، رگولار،ان پی اچ، لنت، اولترالنت و طولانی اثرتقسیم می شوندو هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.زمان شروع فعالیت انسولین، مدت زمانی است که به طول می انجامد تا این هورمون وارد جریان خون شده و کار خود را برای پایین آوردن قند خون آغاز کند.زمان اوج اثر، زمانی است که دوز انسولین موجود در خون به حداکثر مقدار خود می رسد.طول مدت اثر، مدت زمانی است که انسولین در خون موجود بوده و فعال است، این زمان از آغاز تزریق تا پایان اثر محاسبه می شود پزشک معالج شما ممکن است دو نوع انسولین را به صورت تزریق ترکیبی و همزمان و یا هر یک به تنهایی و در زمان های مجزا برایتان تجویز نماید. البته امروزه برخی از شرکت های دارویی اقدام به تولید انسولین هایی نموده اند که در هر ویال، ترکیبی از دو نوع انسولین وجود دارد که برای استفاده گروه اول مناسب تر است

روش های تزریق انسولین

سالها پيش، تنها راه تجويز انسولين، استفاده از سرنگ هاي شيشه‌اي بزرگ بود كه بعد از هر بار استفاده براي استريل كردن آنها را مي‌جوشاندند، ليكن امروزه روشهاي مختلفي براي اين كار وجود دارند. مانند انواع سرنگ های یکبار مصرف ، قلم‌ها، پمپ انسولين و چندين روش ديگر.
 

"سرنگ‌ها (Syringes)" سرنگ هاي امروزي كوچكتر هستند EMRI و با سوزنهاي ظريف و روكشهاي مخصوصي كه دارند تزريق را تا حد امكان آسان و كم درد ساخته‌اند. از طرفي قيمت مناسبي هم داشته و در هر داروخانه‌اي يافت مي‌شوند لذا اكثر بيماران ديابتي از اين وسيله جهت تزريق انسولين استفاده مي‌كنند. در هنگام خريد سرنگ، بيماران بايد به نكات زير توجه داشته باشند:

-آيا اندازه سرنگ با ميزان انسولين مصرفي شما هماهنگي دارد. بعنوان مثال اگر شما 50 واحد يا كمتر انسولين مصرف مي‌كنيد به يك سرنگ 5/0 سي‌سي (50 واحد) نياز داريد. استفاده از سرنگي كه اندازة آن به دوز انسولين مصرفي شما نزديكتر باشد موجب بالابردن دقت در كشيدن انسولين به داخل سرنگ مي شود. خطوط روي سرنگ را به دقت چك نماييد، در بعضي از سرنگها، يك خط معادل يك واحد انسولين مي‌باشد در حالي كه در يك سرنگ ديگر يك خط مي‌تواند معادل 2 واحد انسولين باشد.

-اندازه قطر سر سوزن را بدانيد. هر چه شماره آن بزرگتر باشد يعني ضخامت آن كمتر و سوزن نازكتر است.

-آيا به آساني مي‌توانيد يك دوز مشخص از انسولين را داخل سرنگ بكشيد. آيا خطوط روي سرنگ براي شما به راحتي قابل خواندن است يا اينكه خطوط خيلي بهم چسبيده هستند. ممكن است از سرنگ‌هايي استفاده كنيد كه رنگ پيستون آنها فرق مي‌كند و براي استفاده آسانتر هستند.

-استفاده از سوزنهاي كوتاهتر براي شما يا براي كودكتان انتخاب بهتري مي‌باشد و تزريق را راحت‌تر مي‌كند. در هر صورت، عمق تزريق، ميزان جذب را تغيير مي‌دهد. در اين زمينه بهتر است با پزشك خود مشورت كنيد.

-هزينه سرنگ فاكتور ديگري است كه در انتخاب يك سرنگ مناسب نقش دارد. همچنين بيماران مي توانند از يك سرنگ چند بار استفاده كنند. البته كارخانه‌هاي سازنده اين كار را توصيه نمي‌كنند. مشكلاتي كه با انجام اين كار ممكن است رخ دهند شامل كندشدن سوزن، ايجاد عفونت،‌ و يا آسيب بافتي و تزريق دردناك مي‌باشد. با اين حال عده زيادي از بيماران سرنگ را در دفعات متعدد بكار مي برند و هيچ مشكلي هم ندارند. آنچه مسلم است در صورت آلوده شدن سر سوزن و يا افتادن آن روي زمين و يا آسيب مخزن انسولين بلافاصله سرنگ بايد دور انداخته شود. سرنگها و سوزن هاي استفاده شده بايد با گذاشتن در پوش مناسب و حفظ نكات ايمني دور ريخته شوند

تزريق كننده‌هاي خودكار (Automatic injectors)

EMRI كساني كه از فشار دادن سرنگ به داخل پوست خود هراس دارند مي‌توانند از اين وسايل استفاده كنند. تزريق كننده خودكار با فشردن يك دكمه سوزن را به داخل بدن بيمار هدايت مي‌كند. بعضي انواع اين وسايل انسولين را هم به طور اتوماتيك داخل بدن آزاد مي‌كنند و بعضي از آنها هم با فشار دادن پيستون انسولين را وارد بدن مي‌كنند

تزریق کننده جت Jet injectors

در حال حاضر، تزريق كننده جت تنها وسيله‌اي است EMRI كه بدون سر سوزن كار مي‌كند. اين وسيله انسولين را از روي پوست تحت فشار با جريان بسيار باريك تزريق مي‌كند. اين دستگاه از همه وسايل تزريق انسولين گران‌تر بوده و مستلزم تعليم و آموزش كامل و نظارت دقيق در اولين بار استفاده از آن مي‌باشد. به علاوه بايستي به بيمار اخطار داد كه ميزان جذب، حداكثر فعاليت انسولين و سطوح انسولين وقتي كه از روش جت استفاده مي‌كنند، ممكن است تغيير كرده و متفاوت باشد (انسولين كه توسط انجكتور جت تزريق مي شود معمولاً سريعتر جذب مي‌شود). در بعضي از بيماران كه از اين وسيله استفاده مي‌كنند در موضع تجويز خونمردگي ايجاد مي‌شود.

قلم‌هاي انسولين(Pens)

قلم‌هاي انسولين EMRI تا حدود زيادي به قلم‌هاي معمولي شباهت دارند. اين قلم‌ها به صورت فشنگ‌هاي كوچك از قبل پر شده از انسولين هستند كه در داخل محفظه قلم مانند قرار داده شده‌اند. هنگام تزريق، سوزن يكبار مصرف جهت تزريق انسولين وصل مي‌شود. انسولين به وسيله دادن شماره به آن و يا فشار دادن يك دكمه براي هر 1 يا 2 واحد افزايش دوز، تجويز مي‌شود. افرادي كه از اين وسيله استفاده مي‌كنند به حمل ويال انسولين و يا كشيدن انسولين به داخل سرنگ در هر بار تزريق نياز ندارند. اين وسيله بخصوص براي افرادي مناسب است كه در هر زمان به تزريق يك نوع انسولين نياز دارند يا كساني كه قادرند از انسولين‌هاي از قبل مخلوط شده استفاده نمايند. استفاده از اين قلم‌ها براي كساني كه انسولين را قبل از شام تزريق مي‌كنند، در صورتي كه بيرون از منزل غذا بخورند و يا در سفر باشند راحت مي‌باشد و يا در كساني كه اختلال بينايي، شناختي داشته و يا مهارت كشيدن انسولين با دست را در روش عادي ندارند مفيد مي‌باشد.

پمپ انسولین Insulin pump

پمپ‌هاي انسولين، EMRI ابزارهاي كامپيوتري كوچكي به اندازة يك تلفن سيار يا پيجر هستند كه براي انفوزيون زير جلدي مداوم انسولين بكار مي‌روند و از عملكرد پانكراس طبيعي تقليد مي‌كنند. بسياري از افراد خصوصاً نوجوانان استفاده از سيستم دريافت مداوم انسولين (پمپ) را به تزريقات مكرر ترجيح مي‌دهند.


کلمات کلیدی

Empty