Interio

کلینیک مجازی دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

1390/10/18 | ایجاد کننده: Admin

جوانان و سبک زندگی

متاسفانه شيوع ديابت در جوانان طي سال‌هاي اخير افزايش يافته است. اگرچه معمولا افراد مبتلا به ديابت نوع يك حداقل در شروع بيماري چاق نيستند ولي شيوه‌هاي زندگي و نيز نوع درمان باعث شده است كه بسياري از جوانان با تيپ 1 و 2 ديابت داراي مشكل چاقي باشند . جوانان به طور طبيعي به دنبال كنترل وزن خود هستند و كساني كه از ديابت نيز رنج مي برند و مي‌خواهند با كنترل وزن خود دو تير به هدف بزنند؛ هم تناسب‌اندام خود را حفظ كنند، هم اين‌كه از اين طريق كنترل قند خون بهتري داشته باشند.

تجربيات نشان مي‌دهد كه اين جوانان به دلايل متعدد خيلي از اوقات شيوه‌هاي غيرمنطقي را براي كاهش وزن خود امتحان مي‌كنند. مطالعات جديد نشان داده بسياري از اين افراد براي كاهش وزن خود به روش‌هاي غيرعلمي و ناصحيح كاهش وزن متوسل مي‌شوند. از اين روش‌ها مي‌توان به استفاده از داروهاي تبليغي بدون مجوز پزشك، امساك از غذاخوردن در طولاني‌مدت و استفاده از ملين‌ها اشاره کرد. در یک مطالعه كه روي 1742 دختر و 1615 پسر مبتلا به ديابت تيپ 1 و 2 با متوسط سني 15 سال انجام گرفته، به طور متوسط نيمي از افراد مورد مطالعه سعي در كاهش وزن داشتند. همان‌طور كه انتظار مي‌رفت، در يافته‌هاي اين مطالعه تمايل به كاهش وزن، نگراني در مورد وزن و تلاش براي كاهش وزن در ميان جوانان مبتلا به ديابت تيپ 2 به دليل ارتباط متقابل اين نوع از ديابت با چاقي بسيار متداول بود، اما تلاش براي كنترل وزن در ميان جوانان مبتلا به ديابت تيپ 1 و بخصوص در دختران، نيز مورد استقبال بود. بر طبق نتايج اين مطالعه، بيش از 75 درصد ديابتي‌هاي تيپ 1و 2 كه سعي در كاهش وزن داشتند از روش‌هاي صحيح كاهش وزن شامل رژيم غذايي سالم و ورزش استفاده كرده بودند، اما استفاده از روش‌هاي مضر و بي‌فايده براي كاهش وزن از قبيل: اعتصاب غذاهاي طولاني، بالا آوردن غذا، استفاده از ملين‌ها و مسهل‌ها يا حتي حذف تزريق دوزهاي انسولين بويژه در دختران بين 4 تا 9 درصد رواج داشت. نكته مهم آن كه استفاده از اين روش‌ها نه تنها باعث كاهش وزن در اين افراد نگرديد، بلكه بويژه در دختران منجر به عدم كنترل و نيز برهم خوردن ميزان طبيعي قند خون شد.

نكته : با توجه به شيوع چاقي و افزايش وزن در جوانان مبتلا به ديابت، توصيه اساسي آن است كه اعضاي خانواده و تيم‌هاي پزشكي كه مشغول كنترل قند خون اين گروه هستند، جوانان را از روش‌هاي ناسالم تغذيه‌اي كه نه‌تنها اثري در كنترل وزن آنان ندارد، بلكه كنترل قند خون آنان را نيز بر هم مي‌زند منع كنند. از طرف ديگر استفاده از روش‌هاي صحيح و برنامه‌ريزي شده تغذيه‌اي و نيز فعاليت بدني متناسب حتي قبل از رسيدن به وزن ايده‌آل كنترل قند بهتري را مي‌تواند بويژه در جوانان به همراه داشته باشد.


کلمات کلیدی

Empty