Interio

کلینیک مجازی دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

1390/10/18 | ایجاد کننده: 41

پانكراس يا لوزالمعده عضوي است در شكم كه پشت معده قرار گرفته و انسولين ترشح مي‌كند. انسولين باعث ورود قند از گردش خون به سلول‌هاي بدن و توليد انرژي مي‌گردد. اين فرآيند به كنترل قند و جلوگيري از افت يا افزايش قندخون منجر مي‌شود. ديابت نوع 2 زماني اتفاق مي‌افتد كه بدن نسبت به انسولين مقاومت پيدا كرده و بعد از آن بدن از توليد انسولين ناتوان مي‌شود لذا سطح قندخون بالا مي‌رود.

اين بيماري به‌طور معمول در سنين ميانسالي و بعد از آن به‌وقوع مي‌پيوندد و در بچه‌ها و نوجوانان نادر است، ليكن در طي دو دهه گذشته در ايالات متحده آمريكا، افزايش چشمگيري در وقوع اين بيماري در كودكان و نوجوانان ديده شده است. بروز اين بيماري در سنين نوجواني در صورتي كه به كنترل قندخون توجهي نشود، مي‌تواند به وقوع زود هنگام عوارض خطرناك بيماري مانند كوري، نارسايي كليه، عوارض عصبي، بيماري‌هاي قلبي عروقي، سكته مغزي و پرفشاري خون منجر گردد.

عوامل خطرساز بروز ديابت نوع2 در كودكان و نوجوانان كدامند

عواملي كه باعث افزايش خطر بروز ديابت نوع 2 در كودكان و نوجوانان مي‌شوند شامل:

 چاقي و افزايش وزن در كودكان

 ورزش نكردن و عدم فعاليت فيزيكي مناسب

 سابقه خانوادگي ديابت در والدين يا خواهر و برادر بيمار

 زمينه نژادي مانند آفريقايي آمريكايي‌ها، اسپانيايي‌ها، هندي آمريكايي ها، آسيايي‌ ها

 كودكاني كه از مادر مبتلا به ديابت بارداري متولد شده‌اند.

ساير علايم و نشانه‌هايي كه خطر بروز ديابت نوع 2 را در بچه‌ها افزايش مي‌دهند شامل:

 آكانتوزيس نيگريكانز (لكه‌هاي تيره براق روي پوست بين انگشتان و انگشت شصت يا پشت گردن)

 سندرم تخمدان پلي‌كيستيك (PCO)

 فشار خون بالا

 كلسترول بالا
 

اگر چه بهترين روش براي پيشگيري از بروز ديابت نوع 2 در دوران كودكي كنترل وزن در حد مطلوب است ليكن در صورت وقوع ديابت، تشخيص به موقع و درمان مناسب بسيار حائز اهميت مي‌باشند.

ديابت نوع 2 چگونه در بچه‌ها تشخيص داده مي‌شود:

سه آزمايش زیر، مي‌توانند جهت كنترل سطح قندخون و تشخيص ديابت استفاده شوند:

 اندازه گیری قندخون ناشتا (حداقل 8 ساعت چيزي خورده نشده باشد)

 اندازه گیری قندخون تصادفي (نمونه خون در هر زماني مي‌تواند گرفته شود)

 انجام تست تحمل گلوكز خوراكي (OGTT). براي انجام اين تست هم كودك بايد 8 ساعت ناشتا باشد بعد از گرفتن نمونه خون ناشتا، 8 اونس از محلول قندي به وي خورانده مي‌شود و 2 ساعت بعد قندخون اندازه گرفته مي‌شود.
 

براساس نتايج اين آزمون‌ها، پزشك احتمال ديابت را در كودك بررسي مي‌كند و اطلاعات لازم را به والدين كودك در مورد گزينه‌هاي درماني مي‌دهد.

ديابت نوع 2 چگونه در بچه‌ها درمان مي‌شود:

در تعدادي از كودكان و نوجوانان، اين بيماري مي‌تواند با رعايت رژيم غذايي و ورزش كنترل شود. در صورت عدم كاهش وزن و كنترل قند خون، نياز به دريافت دارو مي‌باشد. درحال حاضر استفاده از مت‌فورمين و انسولين در درمان ديابت نوع 2 در كودكان مورد تأييد واقع شده است. در هر صورت با توجه به شرايط خاص هر كودك و سطح قندخون وي، تيم درمان و پزشك معالج كودك شما، بهترين روش درماني را براي وي انتخاب خواهند كرد.

مشكلاتي كه كودكان مبتلا به ديابت نوع 2 با آن مواجه هستند:

ابتلا به ديابت نوع 2 اثرات رواني، اجتماعي و جسمي بسياري روي نوجوانان به جا مي‌گذارد. درمان موفق به انگيزه‌ فردي و انجام خود مراقبتي توسط بيمار شامل حفظ رژيم غذايي مناسب، داشتن فعاليت فيزيكي، كنترل مرتب قندخون و مصرف داروها بستگي دارد. ليكن پذيرش اين مسايل از طرف نوجوانان و كودكان كه معمولاً دوست ندارند با گروه هم‌سالان خود تفاوتي داشته باشند سخت مي‌باشد. آنها مي‌ترسند كه از طرف هم سن و سالان خود طرد شوند لذا در مقابل تغييراتي كه بايد در سبك زندگي خود بوجود آورند مقاومت مي‌كنند.

نقش خانواده

يك عامل مهم در كنترل ديابت نوع 2 در بچه‌ها و نوجوانان، حمايت و مشاركت خانواده مي‌باشد. همه اعضاي خانواده بايد سبك زندگي خود را اصلاح نموده و از رژيم غذايي سالمي پيروي نمايند. اين امر نه تنها به پذيرش بيماري از طرف كودك كمك مي‌كند بلكه مي‌تواند از ابتلاي احتمالي ساير اعضاي خانواده به ديابت نوع 2 نيز پيشگيري كند. به كودك و نوجوان خود فرصت دهيد تا در طرح‌ريزي برنامه درماني خود مشاركت فعال داشته باشد و بدون ترس و اضطراب درباره مشكلاتش با شما صحبت كند.


 


کلمات کلیدی