Interio

کلینیک مجازی دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

1393/12/25 | ایجاد کننده: 41

نام و نام خانوادگی: محمد صفری. EMRI سن: 53 سال

تحصیلات: فوق دیپلم

وضعیت اشتغال: شاغل

 

- آقای صفری چند سال است که دیابت دارید؟ اولین بار چطور متوجه شدید؟

حدود 3 سال پیش وقتی می خواستم به خاطر رفتن به سفر حج چکاپ شوم پزشکان متوجه قندخون بالای من شدند در آن زمان قند ناشتای من حدود 153 بود.

- از آن زمان تا کنون آیا جهت کنترل قندخون خود به طور منظم به پزشک مراجعه داشته اید؟

بله، توسط یکی از پزشکان به کلینیک دیابت بیمارستان شریعتی معرفی شدم و در آنجا برایم تشکیل پرونده دادند و از آن زمان تا کنون تقریباً به طور منظم هر سه ماه یکبار جهت کنترل قند مراجعه کرده ام.

- زمانی که برای اولین بار با تشخیص دیابت روبرو شدید چه احساسی داشتید؟

در ابتدای تشخیص این بیماری کمی عصبی و زودرنج شده بودم و دایم با خود فکر می کردم که چرا باید به این مشکل دچار شوم و حالا باید چکار کنم. راستش اوایل خیلی ترسیده بودم ولی بعد از مراجعه به کلینیک دیابت و آموزش هایی که آنجا به من دادند کم کم با این بیماری کنار آمدم.

- در حال حاضر آیا بیماری خود را پذیرفته اید و به اهمیت نقش خود در کنترل این بیماری واقف هستید؟

بله تا حدود خیلی زیاد. البته من به طور کلی فرد عصبی مزاجی هستم وبخاطر هر چیزی زود عصبانی می شوم که این مساله گاهی باعث می شود که قندخونم نیز بالا رفته و با خوردن قرص هم حتی پایین نیاید. ولی بعد از گذشت این چند سال دریافتم که در واقع خود بیمار مسئول کنترل قندخونش است و خود او بهتر از هر کس دیگر می فهمد که چه چیزی برایش مضر است و چه کاری وضعیت او را بدتر می کند.

- آیا از حمایت اعضای خانواده خود جهت کنترل بیماری تان برخوردار هستید؟

بله همسرم همیشه در منزل مراقب غذا خوردن من هست و دستورات غذایی که اینجا می دهند را رعایت می کند. گاهی اوقات نیز همراه من پیش کارشناس تغذیه می آید و سوالاتی درباره نحوه تغذیه سالم برای بقیه اعضای خانواده می پرسد.در منزل نیز گاهی اوقات که من زمان خوردن قرص هایم را فراموش می کنم او به من یاداوری می کند. خلاصه همیشه همراه من است و من واقعاً از او سپاسگذارم. همچنین یک دختر دارم که او هم خیلی از من مراقبت می کند.

- آقای صفری آیا خدمات آموزشی این مرکز برایتان قابل استفاده و مفید بوده و مطلب جدیدی یاد گرفته اید؟

بله تاکنون چند بار در کلاس های اموزش دیابت که در این مرکز دایر شده شرکت کرده ام همچنین از بروشورها و کتابچه های آموزشی که به رایگان در اختیارم گذاشتند استفاده کردم. تا قبل از خواندن این کتابچه ها و شرکت در برنامه های آموزشی فکر می کردم هر چیزی را که درباره دیابت لازم است بدانم می دانم ولی بعد از آن بود که متوجه شدم خیلی از نکات مهم در کنترل قند را نمی دانستم.

- چقدر سعی می کنید که مطالب یادگرفته شده را در زندگی روزمره خود بکار برید؟

البته گاهی اوقات خسته می شوم و کلاً همه چیز را کنار می گذارم و هر چیز که دلم بخواهد می خورم، البته کمتر این حالت پیش می آید. گاهی اوقات هم که به مهمانی می رویم یا مهمان به خانه مان می آید خیلی رژیم غذایی خود را رعایت نمی کنم. ولی به طور کلی همیشه در خانه ما میوه و سبزی به میزان زیاد استفاده می شود. غذاهای سرخ کردنی هم نمی خوریم و بیشتر غذاهایمان هم کم چرب است . چون فشارخون بالا دارم خانمم غذای کم نمک می پزد و سرسفره هم نمکدان نمی آورد. البته بیشتر روزها طبق دستور کارشناس تغذیه عمل می کنم و سعی می کنم میان وعده هم وقتی که در محل کارم هستم داشته باشم. در مورد ورزش کردن ، خیلی وقت برای ورزش کردن ندارم ولی هر روز سعی می کنم از محل کارم تا منزل را که حدود 50-40 دقیقه می شود پیاده روی کنم.در حال حاضر با پیاده روی توانستم چربی های خونم را کنترل کنم کلسترولم 129 و تری گلیسرید 83 شده است. هر چند که زود خسته می شوم ولی معمولاً سعی می کنم هر روز اینکار را انجام دهم. اوایل که تازه دیابتم تشخیص داده شده بود خیلی از کنترل قند می ترسیدم عصبی بودم و بسیار احساس خستگی می کردم ولی الان وضعیتم فرق کرده احساس آرامش بیشتری می کنم و مشکل خاصی هم ندارم. طبق دستور پزشکم پیش متخصص قلب وکلیه وچشم هم رفته ام و مشکل خاصی ندارم و فقط تحت نظر می باشم.

آیا در مورد داروهای مصرفی خود اطلاعات کافی دارید، آیا درباره نحوه اثر، عوارض جانبی، زمان و نحوه مصرف صحیح آنها می دانید؟ بله، کتابچه ای را هم که در زمینه داروهای پایین آورنده قندخون بود خوانده ام و اطلاعات خوبی از آن کسب کرده ام . البته سوالاتی هم گاهی برایم پیش می آید که سر کلاس آموزش می پرسم. روزی 2 تا گلی بن گلامید حدود نیم ساعت قبل از غذا می خورم . لیکن به دستور پزشک باید روزی 2 تا هم مت فورمین بخورم که اوایل معده ام را خیلی اذیت می کرد و بعد از چند نوبت استفاده، دیگر قرص را نخوردم اما به من آموزش دادند که باید این قرص را وسط غذا و با معده پر مصرف کنم تا عوارض گوارشی آن کم شود. در حال حاضر دیگر مشکل خاصی با این دارو ندارم. داروی فشارخون و چربی را هم همانطور که به من آموزش داده اند مصرف می کنم. البته سعی می کنم با قرص هایم آب به اندازه کافی بنوشم. روزی یک قرص آسپرین هم به توصیه پزشکم مصرف می کنم.

رویهم رفته وضعیت زندگی خود را چگونه می بینید آیا فکر می کنید که تفاوت خاصی با دیگران دارید؟

اگر چه که می دانم تا روزی که زنده ام دیابت همچون سایه ای همراه من خواهد بود ولی فهمیدم باید با او مانند یک دوست کنار بیایم و فکر می کنم اگر هر بیمار دیابتی بتواند راجع به این بیماری شناخت کافی پیدا کند و چند اصل ساده اما مهم را در زندگی رعایت کند می تواند به سلامتی و شادابی همانند دیگران زندگی کند و یک زندگی نسبتاً عادی داشته باشد فقط باید انگیزه بسیار برای داشتن یک زندگی خالی از درد و رنج پیدا کند. من در حال حاضر روحیه خوبی دارم و از کیفیت زندگی خود نیز راضی هستم و از این بابت خدا را شکر می کنم.

آنچه که از شرح حال بیمار فوق باید یاد بگیریم:

اصول اساسی کنترل دیابت عبارتست از : EMRI 1- اصلاح شیوه زندگی که شامل موارد ذیل است: - داشتن تغذیه سالم - فعالیت بدنی کافی هر روزه - رسیدن به وزن قابل قبول -مصرف منظم و دقیق داروها - غلبه بر استرس و پرهیز از اضطراب - داشتن روحیه شاد و پر نشاط

2- مراجعات منظم به پزشک خود و کنترل منظم قندخون، چربیها و چکاپ های دوره ای از نظر عوارض چشمی، کلیوی، اعصاب محیطی و ....

3- مراقبت از خود در منزل، محل کار و در همه لحظات زندگی و غلبه بر استرس های روزانه . بیمار دیابتی باید یاد بگیرد چگونه با بیماری خود دوست شود و در هر لحظه زندگی چگونه مراقب خود باشد، در مهمانی، در جشن ها، در مسافرت، ترافیک ، روزهای تعطیل ، روزهای بیماری، ...

4- داشتن حمایت صحیح خانواده در کنترل دیابت، بسیار مهم است. محبت و خیرخواهی و نوع دوستی و بوجود آوردن جو دوستی در محیط خانه ، محل کار و محیط زندگی بیمار در داشتن یک روحیه خوب و آرام وکنترل دیابت یک اصل اساسی است.

5- انگیزه، اگر بیمار دیابتی انگیزه کافی در کنترل بیماری خود نداشته باشد بیماری وی با هیچ روش دیگری کنترل پذیر نمی باشد. بدون انگیزه کافی، پزشک ، پرستار و داروهای متنوع و جدید در کنترل بیمار تاثیری ندارند.

6- آموزش دیدن مداوم بیمار در کنترل دیابت وی اهمیت زیادی دارد. حتی اگر بیمار فکر می کند که همه چیز را درباره دیابت می داند لازم است که در دوره های آموزش فردی و گروهی شرکت کند. این دوره های آموزشی باید هر سال حداقل یکبار تکرار شود. از هر فرصتی در افزایش آگاهی و دانش خود در مورد دیابت استفاده کنیم. فکر نکنیم همه چیز را یاد گرفته ایم و دیگر نیازی به یادگیری بیشتر نداریم.

7-باور داشته باشیم که دیابت کنترل پذیر است اگر ما بخواهیم.

8-یادمان باشد ابتلا به دیابت نوع 2 به علت زمینه های ژنتیک و وراثتی، چاقی و بی تحرکی اتفاق می افتد و احتمال ایجاد دیابت با افزایش سن در افراد مستعد افزایش می یابد. ابتلا به دیابت کیفر گناهان نمی باشد. بنابراین اگر به دیابت مبتلا شدیم افسرده نشویم و خود را سرزنش نکنیم. البته افرادی که مستعد دیابت بعلت زمینه های ارثی هستند با کنترل وزن خود و داشتن تحرک کافی، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را می توانند کاهش دهند.

9-بین داشتن دانش و آگاهی و عمل کردن به دانسته ها، فاصله زیادی است باید بدانیم هر چه قدر در مورد دیابت دانش مان را افزایش دهیم ولی انگیزه لازم برای عمل به دانسته ها نداشته باشیم یا به هر دلیل دیگر به آنها عمل نکنیم، هیچ قدم موثری در کنترل بیماری خود بر نداشته ایم.


کلمات کلیدی