Interio

کلینیک مجازی دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران

1391/03/10 | ایجاد کننده: 41

كاهش درد هاي نوروپاتيك در ديابتي ها

EMRI بر اساس تحقيقات يك ساعت پياده روي يا راه رفتن روي تردميل به ميزان 4 بار در هفته، مي تواند جلوي پيشرفت آسيب به سيستم اعصاب محيطي (نوروپاتي) را گرفته و دردهاي نوروپاتيك را كاهش دهد. نكته مهم اين است كه ورزش را به عنوان بخش ثابت زندگي روزمره خود دانسته و به دنبال يادگيري حركات ورزشي متنوع تر نيز باشيد. ورزشي كه از سال هاي نوجواني و جواني مورد علاقه شما بوده را به همراه دوستان خود انجام دهيد. به خاطر داشته باشيد كه قبل از هر گونه حركت ورزشي بايد با پزشك مشورت كنيد.


منبع:http://diabetes.webmd.com/peripheral-neuropathy-8/balance-exercise-tips?ecd=wnl_dia_060811

فوايد اندازه گيري فشارخون در منزل

EMRI تحقيقات نشان مي دهد كه بيماراني كه بطور منظم فشارخون خود را در منزل با دستگاه فشارسنج چك مي كنند فشارخونشان بهتر كنترل مي شود و هزينه هاي درماني آنها نيز كاهش مي يابد. اندازه گيري منظم فشارخون در منزل و ثبت مقادير آن، اطلاعات جامعي در مورد ميزان فشارخون پايه بيمار مي دهد و پزشك بر اساس آن مي تواند نتيجه حاصل از دارودرماني، ورزش و ساير اقدامات بازتواني را بر روي بيمار بررسي كند.

 

منبع: http://app44.webinservice.com/NursingSkills/ContentPlayer/SkillContentPlayerIFrame.aspx?KeyId=623&Id=GN_42_2&IsConnect=False&bcp=CategoryId~CM129~False&Section=7

رژيم گياه خواري و كنترل ديابت

EMRI بعضي از افراد فكر مي كنند كه صرفاً با داشتن رژيم غذايي گياه خواري مي توانند ديابت خود را درمان كنند ليكن اين فكر درست نيست. بر اساس نتايج مطالعات افرادي كه رژيم غذايي گياهي دارند نسبت به ساير افراد بهتر وزن خود را كنترل كرده و خطر بعضي از عوارض ديابت در آنها كاهش مي يابد. همچنين نتايج بعضي از مطالعات نشان مي دهد كه گياه خوار بودن احتمالاً حساسيت به انسولين را نيز افزايش مي دهد.

منبع: http://www.mayoclinic.com/health/diabetes/AN00845

جايگزين كردن عسل به جاي شكر

EMRI جايگزين كردن عسل به جاي شكر در برنامه غذايي ديابتي ها تفاوت چنداني ندارد و هم شكر و هم عسل روي سطح قندخون اثر گذاشته و آن را بالا مي برند. بر خلاف باور بعضي از بيماران ديابتي كه مصرف عسل طبيعي را بلامانع مي دانند عسل از شكر دانه درشت، شيرين تر هم هست در نتيجه مقدار كمتري از عسل بايد جايگزين شكر در برنامه غذايي شود. عسل همچنين در مقايسه با شكر دانه درشت، مختصري كالري و كربوهيدرات بيشتر دارد. اگر بيماري طعم عسل را دوست دارد مصرف اندك ان اشكالي ندارد به شرط اينكه كربوهيدرات موجود در عسل شمارش شده و به عنوان بخشي از كربوهيدرات برنامه غذايي روزانه لحاظ شود.

منبع: http://www.mayoclinic.com/health/diabetes/AN00425

 

ترميم شكستگي هاي استخواني در بيمار ديابتي

EMRI ديابت ترميم شكستگي هاي استخواني را به تاخير مي اندازد. متخصصان با بررسي نتايج يك تحقيق جديد هشدار دادند كه ديابت ترميم شكستگي هاي استخواني را به تاخير مي اندازد. علاوه بر اين نتايج مطالعه نشان داده است كه بيماران مبتلا به ديابت اغلب دچار تراكم استخواني پايين مي شوند و در نتيجه احتمال شكستگي هاي استخواني در اين بيماران بيشتر است و در صورت بروز شكستگي، ترميم بافت استخواني نيز اغلب با تاخير زياد صورت مي گيرد.

منبع: http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1410421&Lang=P

ديابت و كم خوابي

EMRI هر فرد بالغ سالم به 7 الي 9 ساعت خواب شبانه احتياج دارد و ليكن امروزه متوسط مقدار خواب شبانه افراد كمتر از اين مقدار شده است. مطالعات نشان مي دهند كه افرادي كه كمتر مي خوابند احتمال بيشتري دارد كه دچار اضافه وزن شوند كه اين مساله خود مي تواند به افزايش مقاومت به انسولين منجر شود. نتايج بعضي از مطالعات نشان مي دهند كه واكنش بدن به كم خوابي شباهت زيادي به مقاومت به انسولين دارد. داشتن خواب كافي و بهبود كيفيت آن، مي تواند اثر مثبت روي كنترل قندخون در افراد ديابتي و غير ديابتي داشته باشد.

منبع: http://www.mayoclinic.com/health/sleep-and-diabetes/MY01597

ورود به مدرسه و دوري از خانواده

EMRI ورود به مدرسه و دوري از خانواده یکی از مهم ترين دغدغه هاي والدين است. والدين كودكان ديابتي نيز از اين قاعده مستثنا نيستند. تزريق صحيح انسولين، كنترل قندخون، مصرف ميان وعده مناسب و احتمال افت قندخون در مدرسه از نگراني هاي والديني است كه كودك مبتلا به ديابت دارند. جهت تأمين شرايط لازم براي حفظ سلامت كودك مبتلا به ديابت، همكاري نزدیک والدين و اوليای مدرسه الزامي است. پيش از آغاز سال تحصيلي مربي بهداشت، معلم و كادر دفتري بايد در جريان بيماري كودك قرار گيرند. مربي بهداشت نقش كليدي را در مراقبت از كودك به عهده دارد. در عين حال ساير پرسنل مدرسه بايد به گونه اي آموزش ببينند كه در غياب مربي بهداشت، حداقل یک فرد آموزش ديده جهت انجام مراقبت هاي لازم كودك ديابتي در مدرسه حاضر باشد. لازم است شماره تلفن والدين يا پزشك كودك جهت تماس در موارد اورژانس در اختيار اوليای مدرسه قرار گيرد. مربي بهداشت مدرسه بايد با نحوه اندازه گيري قندخون كودك، بررسی كتون ادرار، علايم افت قندخون و طريقه درمان آن، نحوه تزريق آمپول گلوكاگون و انسولين آشنا باشد.

منبع: فصلنامه داخلی انجمن دیابت گابریک، شماره 5 ، تابستان 89

دیابت خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد

EMRI بر اساس نتایج مطالعات، خطر بروز آلزایمر در بیماران دیابتی با افزایش سن، 2 برابر افراد غیر دیابتی می باشد. این افزایش خطر حتی در بین افراد مبتلا به مرحله پیش از دیابت نیز وجود دارد. اگرچه چگونگی این ارتباط به روشنی مشخص نیست اما یافته های جدید نشان می دهند که احتمالاً از آنجایی که دیابت خطر سکته مغزی را افزایش می دهد و سکته مغزی خود می تواند به اختلال روانی و دمانس منجر شود این رابطه را توجیح می کند. همچنین در کنار قندخون بالا، افزایش میزان کلسترول خون نیز خطر وقوع آلزایمر را افزایش می دهد. لذا بیماران دیابتی برای پیش گیری از ابتلا به آلزایمر باید قندخون خود را با رعایت یک سبک زندگی سالم( داشتن برنامه غذایی درست و ورزش و فعالیت بدنی منظم) در محدوده طبیعی نگه دارند. مطالعات نشان می دهند آن چه که برای حفظ سلامت قلب و عروق مفید است مانند ورزش منظم و ترک سیگار، می تواند به سلامت مغز نیز منجر شود.
منبع: http://www.magiran.com/npview.asp?ID=2319309


کلمات کلیدی