دانشگاه علوم پزشکی تهران

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۸/۰۸/۰۴

اصلاح شیوه زندگی خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می‌دهد

رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم و دبیر علمی سمپوزیم استئوپروز با تاکید بر اینکه اصلاح شیوه زندگی خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می‌دهد، گفت: بیش از ۴٠ درصد زنان بالای ۵٠ سال دچار پوکی استخوان هستند و در سنین بالاتر این میزان به ٧٠ درصد می‌رسد.

دکتر افشین استوار در حاشیه سمپوزیم یک روزه «تازه‌های استئوپروز (پوکی استخوان)» در نشست خبری این سمپوزیوم افزود: زنان به ویژه در دوران یائسگی بیشتر در معرض پوکی استخوان قرار دارند.
وی ادامه داد: پوکی استخوان بیماری خاموش است و تا وقتی که شکستگی اتفاق افتد، هیچ علامتی ندارد.
دبیر علمی سمپوزیم استئوپروز اضافه کرد: ایران بالاترین رشد سالمندی را در منطقه دارد و از آنجایی که پوکی استخوان مشکل سالمندی است در آینده نزدیک مسأله بسیار مهمی با عنوان پوکی استخوان و شکستگی های ناشی از آن در کشور خواهیم داشت.
رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم افزود: در ٨٠ درصد از مواقع فردی که دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می شود به زندگی عادی بازنمی گردند و در ۵٠ درصد موارد افراد برای راه رفتن نیاز به عصا پیدا می کنند.
وی درباره عوامل زمینه ساز پوکی استخوان در جامعه گفت: عواملی مانند تغذیه نامناسب از جمله مصرف کم لبنیات، کلسیم، ویتامین «د» و کمبود پروتئین باعث ایجاد پوکی استخوان می شود.
دکتر استوار ادامه داد: یکی از عوامل مهم پوکی استخوان کم تحرکی است؛ ۶٠ درصد از بزرگسالان در کشور ما تحرک کافی ندارند و این مسأله موجب می شود تا این افراد مستعد پوکی استخوان باشند.
رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم اظهارداشت: مصرف سیگار و الکل عوامل دیگر پوکی استخوان است و علاوه بر اینها شرایط پزشکی و بیماری های دیگر به ویژه بیماری های روماتیسمی، سرطان ها، بیماری های غده تیروئید و پاراتیروئید فرد را مستعد پوکی استخوان می کند.
وی اضافه کرد: مصرف برخی داروها از جمله کورتن ها که در جامعه بی رویه استفاده می شود، نیز فرد را به شدت مستعد پوکی استخوان می کند.
دکتر استوار یادآور شد: ٢٠ اکتبر (٢٨مهرماه) روز جهانی پوکی استخوان است و در این روز سعی می شود تا آگاهی عمومی در زمینه عوامل خطر پوکی استخوان، پیامدهای پوکی استخوان که عمدتا مهمترین پیامد آن شکستگی های عمده مانند شکستگی لگن، ستون مهره و شکستگی دست هستند، اطلاع رسانی شود.
سمپوزیم یک روزه «تازه های استئوپروز (پوکی استخوان)» با همکاری پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه تهران، دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر، دفتر سلامت جمعیت و خانواده و دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت برگزار شد.