دانشگاه علوم پزشکی تهران

اخبار و تازه ها / گروه اصلی

   ۱۳۹۸/۰۷/۲۲

تلاش های ایران جهت ایجاد زیرساخت های مدیریت بیماری های غیرواگیر ستودنی ست

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم در دیدار با مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت ضمن اشاره به برنامه‌های پیش‌بینی شده برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت، گفت: با توجه به تجارب ایران در توسعه زیرساخت‌های بهداشت و درمان، می‌توانیم در زمینه فنی، کمک‌های زیادی را به کشورهای منطقه مدیترانه شرقی  که نیازمند انتقال این دانش فنی هستند، ارائه دهیم.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم- دکتر باقر لاریجانی در دیدار با دکتر المنظری، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت، ضمن معرفی دستاوردهای پژوهشگاه در زمینه مدیریت بیماری های غیرواگیر خاطرنشان کرد: دستاوردهای ایران در حوزه سلامت حائز اهمیت است و  کشور ما تجارب ارزنده ای در زمینه بهداشت در اختیار دارد.

ایشان در ادامه به معرفی اولین سامانه مصورسازی اطلاعات جمعیتی سلامت و بیماری در ایران اشاره کرد که به همت مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر پژوهشگاه راه اندازی شده است.

دکتر لاریجانی پیشبرد برنامه‌های  وزارت بهداشت در کنترل بیماری‌های غیر واگیر را از اهداف راه اندازی این سامانه خواند و تصریح کرد: در این سامانه، تمامی اطلاعات مربوط به عوامل مرگ و میر، بیماری‌ها و…، به تفکیک استان‌ها، از سال ۲۰۱۶ تا امروز، ثبت شده است که می‌تواند مسیر پیشبرد برنامه‌ها و اهداف وزارت بهداشت در کنترل بیماری‌های غیر واگیر را مشخص کند.

وی در ادامه افزود: در گام بعدی اطلاعات سلامت در سطح شهرستان ها نیز در این سامانه اضافه خواهد شد که به همت پژوهشگران جوان این پژوهشگاه در این زمینه پیشرفت های خوبی انجام شده است.

نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر همچنین گفت: تدوین سند ملی پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر که  یک برنامه عمل ملی از طریق جلب مشاركت ذینفعان است ، نقشه راه ملی كاهش مرگ زودرس و ناتوانی ناشی از بیماری های غیرواگیر به ویژه بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی را به طور شفاف مشخص كرده است. 

در این جلسه همچنین   برنامه های در حال اجرا در پژوهشگاه همچون دوره های پیشگیری و مدیریت بیماری های غیر واگیر با حضور دست اندرکاران استانی ، استققرار نظام ثبت شکستگی ها، نقشه راه  پژوهش دیابت کشور، تدوین چارچوب ملی ارائه خدمت در بیماری دیابت ، ساخت دستگاه point of care جهت شناسایی افراد در معرض استوپروز و شکستگی های ناشی از آن معرفی شدند.

در پایان این جلسه، رئیس منتطقه ای سازمان بهداشت جهانی ضمن ابراز خشنودی از حضور در پژوهشگاه و آشنایی با دستاورد های آن ابراز امیدواری کرد که این دستاوردها به منظور ارتقای حوزه بهداشت کشورهای منطقه و جهان به کار گفته شود و همکاری های بین المللی و توسعه زیرساخت های سلامت در کشورهای عضو منطقه اتفاق بیفتد.